Čtvrtek

8. září 2011 v 11:40 | Milllhause |  Bulharské dny
Ahoj přátelé,

další den v práci, kdy nerozumím řeči místního kmene, ale malými kroky spěji k poznání, co mi postavy řkou.
Dali mi za úkol přeložit prezentaci do češtiny a pokud možno ji trochu vylepšit, respektive úplně změnit. Našel jsem naprosto super odpovídající grafiku na netu, žel nějak mi to nejde stáhnout, to by jednoho zamrzelo. Je tu jedna kolegyně, která se o mě stará, hovoří anglicky a běhá se mnou po úřadech - dnes však nepřijde a tak sháním někoho, kdo se mnou půjde na migrační. Ono je to totiž trochu zvláštní, když se nad tím zamyslím. Úředníci na migračním nehovoří anglicky. To by ale měli, ne? Kdo jiný tam chodí než cizinci? Je jasné, že žádám o přijetí do země, takže bych se v první řadě měl naučit jazyk, abych se domluvil.
Jsem nějaký zaražený od včerejšího odpoledne. Taková ta nálada, kdy člověk nechce mluvit. Stačí mu, že existuje. Neřekl bych, že jde o přepadnutí steskem. Je to spíš takový měsíční záchod mysli. Che che, to zní jako bych byl kdovíjaký myslitel, v poslední době jsem toho však kloudně moc nenamyslil.
Můj život momentálně vypadá, že ráno vstanu, omyji se vlažnou vodou a v přítmí pozvolna vstávajícího města mířím do práce tichými ulicemi, obklopen zvolna se toulajícími psy.
Po dvaceti minutách chůze dorazím na bulvár, kde si odchytnu maršrotku 37. Dneska mě ta první ignorovala, druhá zastavila a už jsem si to pádil 30minutovou jízdou na Rožen 24/A.
A teď tu sedím.
Doma hrajem několikrát týdně poker, při kterém snad z úcty k tradici pravidelně končím bez peněz zhruba po 34 minutách hry, načež zbytek osazenstva hraje další hodinu. Nějak mi to nejde; snažím se blafovat s dvojicí devítek. Podepsalo se na mě asi moje filmové maniactví, a při hře nepřemýšlím nad pravděpodobností a potřebou oblafnout ostatní, aby si mysleli něco jiného, než co je pravda.
"Pravda výsosti, jaká pravda?" A tak jediné, co se mi honí hlavou, je věta Mata Damona z Hráčů, že v pokeru nejde o to, jaké máš karty, ale jaké karty má soupeř, což zní fakt hodně drsně, ale je mi to k ničemu. A tak to občas vzdám a zkouším fintu božího Paula Newmana alias Frajera Luka, který se na karty ani nepodíval a sázel a vyšlo to. Což o to, poprvé mi to vyšlo taky, ale pak už nikdy.
Musím začít myslet hlavou. Teď ti psi. Je jich tu docela hodně, ale je to věc, o které se nikde nepíše. Nebo já ji alespoň nikde nenašel. Klidně to může fungovat i tak, že někde, kupříkladu v Česku, žije borec, kterému to pálí a tak má dobrou pozici v mezinárodní firmě. Nechá se přeložit za lepším místem do Sofie. A celý nadšený si o tom místě všechno přečte, jako že tu žije jen 14% bulharů, že se tu napije točeného Starobrna, že se tu jí steaky na snídani a v každém jídle je zelenina, že s Římem je Sofia nejstarší město v Evropě a je obklopeno spoustou hor. Zjistí, že po pár větách může většině lidí tykat a taky o čem před nimi nemá mluvit, neb se jedná o ožehavé téma. A těší se.
Hned první den si zajde na autobus, ale do práce nedojde. Potká totiž na cestě psy. Psy bez pána, stejné rasy a rozličných barev. Toulají se všude, na okrajích města, v zaplivaných čtvrtích i v samotném centru, v podchodech. Bez pána a obklopeni všeobecným názorem - pryč s nimi. Jsou ale vcelku přívětiví, neznám nikoho, kdo by znal někoho, kdo by s nimi měl problém. Hodíte jim jídlo, ale oni si nevezmou, jen tak jsou vedle Vás.
Ptal jsem se, jak je to s útulky, ale ty fungují jako ta klinika ve Švýcarsku, kde ti, co jsou unaveni, nechají si vstříknout injekci. A tak v té práci čekají na chlápka z Česka, který trpí fobií ze psů, ale ten stojí jako zmražený v obchodě za dveřmi a pozoruje kolemjdoucí smečku, zpravidla čítající asi šest až sedm kusů psího plemene.
Takže to by byla taková informace z dnešního dne. Aby se to všechno pěkně uzavřelo, tak v průběhu psaní jsem sehnal člověka, který se mnou zajde na migrační a vytvořil dvě prezentace.
Leka den
 


Komentáře

1 Sorbona Morna Rocco Sorbona Morna Rocco | Web | 8. prosince 2012 v 9:49 | Reagovat

ach, cudzina a angličtina :D samostatný vtip :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama