Manipulovaný nebo líný...?

29. září 2011 v 10:19 | Milllhause |  Bulharské dny
Ahoj přátelé,

že je pro přežití potřeba pozitivní mysl, víme. Jenomže se občas stane, že se svinstvo v jakékoli podobě nakupí, a protože jsme jenom lidi, bouchneme jako saze, protože toho je prostě docela jednoduše řečeno - příliš.
Co nás tento rok čeká? Tak letos všude bouchají ony saze v arabských zemích, kde se bouří vůči hlupákům ve vedení, v Evropě se zase bouří vůči menšinám; takže by to opravdu znamenalo všeho dosti a pryč se zavedenými (pofidérními) pořádky?
Když je něco v nepořádku, tak by se to mělo změnit a narovnat. To je jasné. Jenomže když je něco v nepořádku pětset nebo tisíc let, tak se těžko člověk orientuje v tom, zda to opravdu měnit, protože kdyby to bylo opravdu na nic, tak by to přece lidi dávno změnili, ne?
Je to jako s tou frontou na úřadě, kde stojíme tři hodiny v jedné lajně, místo abychom šli do té vedlejší, kde stojí jen tři lidi; protože kdyby to byla stejná fronta, tak by tam šli i ostatní.
"Před tisíci lety každej věděl, že Země je placka. Před pětisty lety každej věděl, že Země je středem vesmíru a před patnácti minutami si věděl, že jsme ve vesmíru sami. Představ si, co se dozvíš zítra.."
"Ale proč to neřeknete? Lidi jsou chytrý, pochopili by to."
"Ne, člověk je chytrej. Ale lidi jsou stádo blbejch ovcí."
To, co bylo v Mužích v černém, to co bylo v prvním záběru Chaplinovy Moderní doby. Prostě nechci být zmanipulovaný, primáně nechci, aby ze mě někdo dělal vola. Co když ten člověk, který vede dva tisíce lidí je parchant, ale taky bohužel jediný, kdo to umí vzít pod kontrolu, co pak?
A když se to pak rozbije a vzduch se vyčistí, díváme se na to z historického hlediska - jako na příběh, ve kterém je vše jasné, a ve kterém chápeme všechny motivace. Divíme se pak, proč nás to netrklo dříve; to jsme byli slepí? Nebo já byl slepý?
Irving v jedné knížce psal Rozčiluje mě, jak jsou lidi krátkozrací. Když prezident dá rozkaz, aby se shodila bomba na nějakou vesnici na druhé straně světa, přejdou to bez potíží, ale když zjistí, že si ho nechal vykouřit od sekretářky, jsou ho schopní ukamenovat.
Nebo je tady Joe Banks, který musel dostat facku, aby se odlepil a dostal nad vodu, kde to konečně viděl jasně.
"Tady jsem hnil za pitomých třista dolarů týdně. To, co jsem tady udělal za pět let, bych zvládl za jeden, takže zbývají čtyři roky života. Nikdy jsem nic neudělal, nikdy jsem ji nepozval na schůzku - místo toho jsem zavřel oči nad svým životem a prodal ho tobě za mizerných třista dolarů týdně! Máš štěstí, že tě nezabiju, že ti nezacpu tvůj hnusný chřtán!
Ale neudělám to...! A možná, že to pro vás není taková výhra."
No.. Kde jsem to skončil. Takže co nás čeká? Goldman sachs opravdu nechají do konce roku celý svět spadnout na hubu, nebo je Alessio Rastani blbec, který se potřeboval postavit před kameru. Nebo se o tom napsalo jen proto, že se to dobře čte, a lidi tak začnou mluvit o něčem jiném, než o čem by měli?
Proč si můžu na třech webech přečíst, že si nějaký člověk v Arizoně omylem postřelil brokovnicí nohu, ale o milionových španělských demonstracích není nikde ani čárka?
Proč to vypadá tak, že si myslím jen to, co někdo chce, abych si myslel? Spíš si začínám myslet, že bych měl přestat brečet a vymlouvat se, a vždycky začít spíš od sebe.
Takže za všechno může jen má lenost. Tečka. Jako v případě Arthura Denta, který se opíjel do němoty a nešel si zkontrolovat, že místo jeho domu povede dálnice. To, že mu po snídani projel domem (žlutý) buldozer je tak jeho chyba, ne úřadu. To, že nevím nic o tom, co se děje ve Španělsku nebo v Pobřeží slonoviny, je taky jenom moje chyba, protože prostě nejsem zvídavý.
Jenomže to si řeknu teď, ale pak na to zapomenu. Co si myslím ? Začnu číst všechny noviny a hledat souvislosti? A nebo spíš udělám to, co radí Slastibartfast?
"Vy lidi se zabýváte smyslem života, a přitom máte být jen šťastní a bavit se."
"A vy jste šťastný?"
"No právě že nejsem, v tom to trochu hapruje."

Dabeda
 


Komentáře

1 Madla Madla | Web | 23. srpna 2012 v 13:28 | Reagovat

To nemá chybu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama