Minuta

27. října 2011 v 7:47 | Milllhause |  Bulharské dny
Ahoj,

množí se e-maily o konci světa, nebo o tajuplných datech, které mají co dělat s Mayskou matematikou.
Málokdo si ale všiml, čeho jsem si před pár lety všiml já. Je ale třeba říct, že se to nikdy nesetkalo s větším úspěchem u posluchačů, ačkoliv se to narozdíl od Mayů a jím podobných vizionářů zvěstovaných proroctví opravdu děje.
Všímám si toho od roku 2006 a jde o jednu minutu, která proběhne jednou za třináct měsíců.
Proběhne i letos a pak ještě za rok, poté však až v roce 2101, kdy už tady nebudeme ani já, ani vy.
Ona minuta nastane 20.11. 2011, ve 20:11. Všimli jste si určité náhodné podobnosti čísel?
V roce 2006, kdy jsem si toho asi v nějaké světlé chvíli všiml, jsem seděl na pivu ve Zlíně a poprvé se s tou minutou seznamoval.
V roce 2007 jsem shodou náhod opět seděl na pivku (byl červenec) v Ostravě, a svěřil se s tím přísedícímu. Když minuta začala odsypávat setiny vteřin, díval se nehnutě na mne a já na něj.
"Co teď?" zeptal se.
"Nic," odpověděl jsem zkušeně. "Prostě si to užij."
"Pch," odvětil a věnoval se pivu. Vysmál se mi.
Jenže já si tu minutu pamatuju, a tak to účel splnilo. Vím přesně za jakých okolností probíhala, a kde a s kým jsem byl. To se nedá říct o většině ostatních minut, kterých jsem se v životě účastnil.
Navíc rozdíl 13ti měsíců už dá jakýsi prostor, na kterém si můžu všimnout, co se za tu dobu změnilo a co ne.
Musím ale taky přiznat, že nemám tušení, co jsem dělal v letech 08-10 při těch dohromady 180 vteřinách. Jelikož je to ale taková nešťastná hodina, byl jsem asi většinou doma nebo popíjel (byly to dny středa, neděle a zase středa). Těch posledních magických 120 vteřin se ale pokusím zapamatovat. A pak třeba nějaký pravnuk, v onom roce 2101, ve kterém bude beztak vše vypadat stejně jako teď a stále bude fungovat práce od devíti do pěti, tmavé, špinavé ulice, fronty na úřadech, nebo přecpaná koupaliště, může pokračovat.
Příští rok se to odehraje dne 20.12. 2012, tedy jeden den před jedním z dalších konců světa, které v tomto století někteří světoví občané urgovali a nadále urgují.
Ciferník a hodinová ručička se objevily až ve čtrnáctém století, minutová o něco později (a sekundová ještě později). Takže dejme tomu, že od roku 1401 zažilo lidstvo dohromady 94 minut (počítáno k dnešku), které jsou opravdu zvláštní. Na začátku každého století se dvanáct let objevují co třináct měsíců a pak čekají dalších 89 let.
Mě osobně to připadá zajímavé. To ale klidně mohlo připadat třeba klukovi, který se jmenoval Jules a žil ve Francii v letech 1689 až 1742, jenomže si na něj (ani na jeho myšlenky) nikdo nepamatuje, protože nikoho známého nenamaloval, nevysochal či nezastřelil, a krom těch minut jej v životě nic kloudného nenapadlo.
Nebo čtyřicátnice Sofie, která žila ve Stockholmu a v roce 1812 si po večeři v osamělém bytě uvědomila, že se právě ocitá v minutě, která nastane znovu asi šedesát let po její smrti. Takže prožívá něco poprvé a zároveň naposledy a je jí líto, že to trvá tak krátce.
A nakonec Dítr, což bude nositel nejpopulárnějšího českého jména před koncem jedenadvacátého století. Ve dvanácti letech, cestou ze školy, si uvědomí existenci těch minut a zamyslí se, jestli to už napadlo někoho před ním.
Ještě k tomu konci světa. V Europeaně psali: Jehovisté předpověděli konec světa na rok 1924, ale když se nic nestalo, řekli, že na tom tak nezáleží kdy se to stane, protože hlavní je, abychom se měli všichni rádi, a žádné konkrétní datum už potom nikdy neuváděli.
To se nedá říct o tom člověku z Kalifornie, který to zkusil už třikrát a furt nic.
A protože si nemůžu pomoci, tak tady je jeden úryvek z filmu, jehož název musíte opět sami uhodnout.

"Kdy podle vás nastane konec světa?"
"Dle mých informací se tak stane na silvestra tohoto roku."
"Už letos?"
"Ano."
"No tedy, a nejste sám proti sobě? Vaše knížka vyjde na podzim, nestihnete tak ani paperbackové vydání. Možná byste měl říkat, konec světa nastane v roce 1984, nebo v roce 1985! Nebo.."
"...pane Venkmene! To není žádný reklamní tah. Vesmír mi to napověděl a já jsem naprosto přesvědčen, že... konec světa nastane na silvestra letošního roku..."
"No, přeji vám aby to vyšlo."
"Děkuji."

Tak zatím
 


Komentáře

1 Gregoriana Gregoriana | 27. října 2011 v 17:51 | Reagovat

Ghostbusters!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama