Vzpomínky na Shirley

21. března 2012 v 13:06 | Milllhause |  Film
23. dubna oslaví 84 let na Zemi, a dalo by se říct, že žila dvakrát.
V prvním životě, který vedla do třiatřiceti, byla herečkou, která natočila 58 filmů, dostala Oscara i hvězdu na chodníku slávy a k tomu samozřejmě několik desítek tisíc dolarů týdně, které pobírala už od tří let. V roce 88 ale v show Larryho Kinga řekla, že z oněch tří vydělaných miliónů dolarů, které ji zaručovala smlouva s 20th Century Fox, viděla jen 45 000. Mnohem více vydělali obchodníci - cokoliv na čem se kdy objevil její obličej, se prodalo v milionech nákladů, ať už šlo o povlečení, hrnek nebo gramofonové desky. V šedesátých let byla i jednou z tváří na obálce desky seržanta Peppera.
V dětských let byla stejně obletovaná jako Gary Cooper, Bing Crosby nebo třeba Joan Crawford. Dělo se tak ve druhé polovině třicátých let, ale hvězda už z ní dávno byla v roce 1934, kdy dostala v šesti letech Oscara. V tom roce ji Cooper při natáčení požádal o autogram; taky přestala věřit na Santu, který se zachoval stejně jako Cooper, když mu v obchoďáku sedla na klín.
Hvězda se z ní ale nestala jen protože byla pěkná a roztomilá, ale protože k tomu byla schopná i profesionálně zpívat, tančit a hrát. Už v sedmi letech ji vystavili životní pojistku, která obsahovala klauzuli, že pozbyde platnosti, kdyby zemřela nebo byla zraněna díky drogám - Hollywood už byl tehdy slavný nejen filmy.
Ve svých šestnácti se vdala - ale po čtyřech letech a jednom dítěti požádala o rozvod. Odjela pak do Honolulu, kde zrovna pracovně pobýval obchodník Charles Black, do kterého se prý zamilovala na první pohled, dala mu dvě děti a vydržela s ním až do konce (jeho) života; zemřel v šestaosmdesáti po třech letech boje s onemocněním kostní dřeně.

Ve čtyřicátých letech, když trochu odrostla, věděla, že hrát roztomilou tančící holku nemůže navěky. V roce 49 natočila poslední film (to jí bylo jedenadvacet), a přesunula se do divadla a televize (objevila se v jednom seriálu), až s herectvím v roce 61 definitivně sekla.
Tady začíná druhá etapa a sice politika. V roce 67 kandidovala do kongresu a hned v oněch letech na sebe upozornila jako hlasitý zastánce války ve Vietnamu, kde navrhovala poslat více vojáků. Zároveň byla blízkou přítelkyní a stoupencem republikánských prezidentů Nixona i Reagana - což je veselá shoda náhod, protože zrovna tihle dva prezidenti vítězí v anketách o nejhoršího, nebo nejpopulárnějšího amerického prezidenta (Nixon v té první, Reagan ve druhé).
V sedmdesátých letech pak asi tři roky působila jako velvyslankyně USA v Ghaně, a od roku 89 do roku 93 jsme ji měli u nás, v Československu. To už se dlouho nejmenovala jen Shirley Temple, ale jméno jí bylo Shirley Temple Black.

A na závěr - koktejl Shirley Temple sestává ze Zázvorové limonády (použít se dá i 7up), pomerančového džusu, grenadiny a na vrch byste měli přidat třešeň s plátkem citronu.
Momentálně žíje v Santa Monice a možná by čtenáře, kteří dočetli až sem, zajímalo, že si 11. ledna 2006 zlomila zápěstí.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama