Chytří blbci

5. června 2012 v 11:05 | Milllhause |  Bulharské dny
Normální není lidem kecat do toho, co by chtěli dělat, ale stejně tak všichni nadšeně činí. Docela normálně jsem se jednou vymočil uprostřed cesty v centru Ostravy. Kdyby mě viděl někdo druhý, krom kamaráda a sestry, třeba policajt, dostal bych vynadáno. Vysvětlení by bylo, že jsem se opil, a uvědomuji si přečin. Navíc je noc a okolo ani jeden strom, tak se na to člověče podívejte taky z mojí strany.
Jiný den jsem o tři ulice poblíž Slezska za bílého a jasného dne viděl bílého a bez pochyb močícího muže do kanálu na křižovatce, kousek od Masarykova náměstí, v místě, kde se Sýkorův most mění v Sokolskou třídu. Dělal jakoby nic, ale to i lidi okolo. Buď to považovali za normální, nebo jim to bylo normálně jedno.
Když jsem pracoval ve Stověži, bylo docela normální slyšet lidi křičet kvůli věcem, které by se v jiných městech přešly bez většího hukotu. A je zajímavé, že nejvíce konfliktů je člověk svědkem v MHD, což je firma, která přepravuje lidi po městech, aby nemuseli chodit pěšky. Hodně lidí, i když mají auta, putují touhle dopravou a tak v těch dopravních prostředcích (tramvaje, autobusy, trolejbusy, metra, mikrobusy, lanovky) můžete potkat víceméně kohokoliv, a to prosím jedouc odkukoliv kamkoliv. Jednou ráno jeden člověk na konečné řval na ostatní lidi, že brzy přijde konec světa a tak by nebylo od věci koupit si dostatek mouky. Jedna potetovaná a kouřící holka ho seřvala, všichni ostatní jsme si hleděli svého. Člověk se strachem z války si jí moc nevšímal, jen poodešel dál stranou.
"No tak někdo je magor, někdo smažka na perníku, to je těžký," pronesl kolega. A někdo si nevidí do kapsy.
Vidím to jako mašinu s ozubenými kolečky uvnitř, jako Chaplin v Moderní době - nemyslel to třeba jako metaforu? Metaforu, ve které brázdíme poslušně strojem, a pokud se zaseknem, tak nás stroj vyplivne, protože jinak brzdíme vývoj. Tím pádem se ale ocitneme mimo koloběh, mimo stroj, který tak poprvé vidíme docela vcelku a jasně zvenčí. Nemohlo by to teda znamenat, že oni takzvaní blázni mají mnohem více jasno, o co jde? Mnohem více jasno než ti, které stroj na konci vyplivne jako nudle z mlýnku na maso; tady jsem si zase vzpomněl na Pink Floydy.
No nejednou jsem slyšel tézi, že jediní normální lidi jsou v blázinci. Nejednou to napadlo i některé spisovatele, třeba Adamse ve čtvrtém díle Stopařova průvodce po galaxii, kde napsal postavu Wonka Příčetného, a ten žil ven z blázince, protože si jednou přečetl obal párátek a návod na to, jak je použít.
Takže si všichni plaveme v móři, nebo oceánu, aby ta myšlenka byla exotičtější, a putujeme na druhý břeh. Ale proč? Abychom tam umřeli vyčerpáním, přičemž tam někteří z nás ani nedoplavou. Skoro bych řekl, že většina. A navzájem si během té na první pohled nesmyslné plavby radíme, jak plavat lépe a jinak, tedy tak, jak plaveme zrovna my.
"Vyhovuje vám moje tempo?"
Jednou jsem jel v tramvaji, a jeden - takový starý, smrdutý člověk to byl - si ke mně přisedl, a řekl mi něco o svém plánu na odpoledne. Řekl, že si uřeže pilkou obě ruce. Bylo to v létě, v Ostravě, já jsem jel domů ze šichty a odpoledne jsem měl v plánu jít na koupaliště. Pamatuju si to přesně, stejně jako si pamatuju, jak tak přede mnou a ke mně otočený seděl a naznačoval řezy těsně pod lokty. Přátelsky jsem se na něj usmál, ale v mozku mi vrtalo, že se mu to asi nepovede, protože člověk si sám sobě uřeže ruce pilkou dost těžko. Leda, že by měl cirkulárku, ale to by chtělo ty ruce na kotouč položit najednou - zároveň, chápejte - jinak po prvním řezu první ruky by jednak asi omdlel, a pak by ani nemusel najít odvahu to dokončit. Vycházel jsem ale z předpokladu, že cirkulárku nevlastní (jen jsem doufal že nepracuje v té lisovně, kolem které jsme jeli) a tak jsem se nepřestal usmívat a přikyvovat.
Nevím co se s ním stalo. Jestli si večer vzal pilku do ruky a provedl první tah, po kterém se ztratil v temnotě, nebo v osvícení a dneska třeba šoféruje vlastní tramvaj. Nevím ani, kde zmizela ta paní na vozíku z průchodu pod Komerční bankou v centru Ostravy, která tam den co den v roce 2004 hrála na nějaký nástroj (už nevím který). Jednou jsem tím místem šel na tramvaj do školy a ona tam nebyla, a nebyla tam pak už nikdy. Teď, když klepu do klaviatury (to je bulharsky), jsem si na ni vzpomněl. A nebo ta ženská, kterou ale člověk potkal spíše ve Výškovicích (to je taková čtvrť v Ostravě) a která líbala tramvaje. Párkrát seděla kousek od mně, a než vystoupila, tak ji uvnitř v interiéru měkce políbila. Jakoby jim děkovala; kdo ví, třeba jedna tramvaj v minulosti vyřešila nějaký její problém. Třeba přejela někoho, kdo ji ničil život. Nebo na její pokyn zastavila těsně před přecházejícím dítětem. Nebo prostě milovala technický pokrok. Byla pro.
A tak se na ty lidi v každém městě dívám a zajímalo by mě, jak to vidí oni.

Ještě něco. Skupina Morcheeba v klipu k písničce Be yourself ukazovala lidi, kteří se navenek tvářili úplně jinak, než jací ve skutečnosti byli. Každý měl nějakou úchylku. Jenomže úchylky se přece (zatím) nepovažují za normální.
Takže...se můžeme hodit do klidu. Zřejmě nejsme nikdo normální. Zřejmě jsme jen banda chytrých blbců, kteří sebejistě máchají tempy, ale přitom vůbec netuší proč. Už nezbývá, než si to jen otevřeně přiznat.
Myslím, že to je dost veselá zpráva.
 


Komentáře

1 Tina Tina | Web | 5. června 2012 v 12:38 | Reagovat

uff, celkom dlhý článok :D ale za to skvele a výstižne napísané ;)

2 Krutomýval Krutomýval | 5. června 2012 v 17:11 | Reagovat

Uřezání obou ruk pilkou "vlastnoručně" je skutečná výzva a hozená rukavice odvaze, představivosti a šílenství, což je moje oblíbená svatá trojice. Nad tímhle obrazem se tedy ještě určitě zamyslím, díky.

3 cheshirecat cheshirecat | 5. června 2012 v 20:10 | Reagovat

No když si tak představuju toho pána.....i kdyby si jednu ruku upižlal, jak to udělá s tou druhou pokud nemá tu cirkulárku?

4 Robka Robka | Web | 11. června 2012 v 23:04 | Reagovat

Jsem z Ostravy a paní, co líbá tramvaje, dobře znám. Zrovna nedávno jsem s ní vystupovala na Dubině, takže asi změnila rajón.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama