Klasická 42

27. července 2012 v 7:19 | Milllhause |  Bulharské dny
Ještě měsíc a bude to rok. Myslím přátelé stále, že to má význam. Možná, že předbíhám, protože Božský Ludvík řekl:"Koně chval teprve po měsíci, ženu po roce."
Jak jsou děcka ve škole, v takové šesté sedmé třídě, tak by jim měla být dopřána návštěva z vedení, ale ne z vedení školy. Měla by být na světě lekce, o které by se nemluvilo. Jen na chodbách, kde by si ti mladí blbečci říkali:"Tak co ti řekli, já prý ve Francii, ale zato nebudu mít děti," a podobně.
Do třídy by vešel slušně vyhlížející čtyřicátník, který by znal všechny způsoby a děcka by mu věřila od jeho prvních kroků v místnosti. Učitelku by na to rázem kousla žárlivost, ale neprojevila by ji - jen by seděla a poslouchala a po hodině by si toho člověka odvedla do kabinetu, kde by se ho vyptala na sebe.
A ten člověk by 45 minut mluvil o tom, že poté, co tady Franta s Pepou, nejlepší kamarádi, kteří od první třídy sedí spolu, ukončí na téhle škole devítku, už se nikdy v životě neuvidí a neuslyší o sobě. A Jana a Annou, taky nejlepší kámošky, se uvidí až za čtyřicet tři let, ale to už Jana bude zakomplexovaná a stará a opuštěná mužem, zato Anna bude krásná udržovaná žena, která právě vydala novou desku. A holky tomu nebudou chtít věřit, protože momentálně Jana zpívá mnohem líp.
A ty budeš žít ve Francii, a ty na Slovensku v horách, se psem a několika ovcemi, protože ztratíš víru v lidi, ještě než ti bude třicet.
"A co já?" zeptá se Radek, jenže pro něj ten člověk odpověď mít nebude. Řekne mu, že budoucnost je nejasná, ale aby nikdy nechodil na kolotoče. Radek si pomyslí, a spolužáci mu to o přestávce potvrdí, že se mu má něco stát na kolotoči. Radek řekne Tak to je v suchu, prostě na žádný nevlezu. Za dva roky na to ale zapomene, vstoupí na kolotoč, a bezpečně přežije jízdu. Spadne mu hřebínek, ale hned na další jízdě vypadne ze sedadla a najdou ho na dvě části po třicet metrů dlouhém pádu. Stane se tak o prázdninách po ukončení devítky, a rozkřikne se to. Ti, co se o té nehodě dovědí, začnou brát slova toho člověka, co před dvěma roky mluvil o budoucnosti, vážně. Dávno se z toho totiž stala legrace.
"Přece se nebudu učit francouzsky, proč bych jel do Francie," pronášel Matěj šest let předtím, než v jednom baru, který na Vysoké navštěvoval, potkal stážistku z Toulouse.
Člověk z vedení, nikoliv však toho školního, by jim nakonec řekl, aby jej nebrali vážně. Jde jen o upozornění. Takhle mají věci dopadnout, pokud se nebudou zamýšlet nad sebou a životem. Takhle to dopadne, když jej nevezmete do vlastních rukou, a budete se jím jen unášet. "Vyjmenoval jsem Vám jen jeden scénář ze sta," řekl by.

Tohle mě napadlo, ale nenapadlo to mě. V Kanadě před spustou let natočili studenti film, ve kterém zaspí jeden kluk do školy a běží proto městem. Nikdo totiž to ráno nic nedělá, všichni si čtou. Řidič autobusu si čte, policajti si čtou, všichni lidi v nemocnici si čtou, protože toho rána je to důležitější než umírání.
A dojde konečně do školy, kde jsme mezitím viděli, že dnes každý dostane malou brožurku, ve které jsou odpovědi na všechno na světě, na všechny záhady a dokonce i otázku Proč?. Jenže i když si opozdilec sedne do lavice, nezbyde na něho brožura. Nikdo mu ji nechce půjčit. A tak běhá po celé škole, kde si čtou uklízečky sedící na vysavačích, ředitelka s celým sborem a dokonce vidí zpoza oken ve dveřích, že si čtou i všechny děcka, a dokonce bez dohledu ve třídách.
Opozdilec vletí zpátky do města, ale nikdo mu nedá ani nahlídnout a tak je jediný kdo neví o co jde. To je celé.
Kdyby někdo ze čtenářů věděl název filmu a jak ho najít, nezlobil byl bych se za ponechaný komentář:-) Já si ho totiž pamatuju, ale netuším jak jej najít.
Každopádně, abych se vrátil na začátek, za měsíc to bude rok, co v Bulharsku bullhařím a platím Levou. Možná by Vás zajímalo, že to není jedna Leva, nýbrž jeden Lev.
 


Komentáře

1 empty--island empty--island | Web | 27. července 2012 v 8:48 | Reagovat

Tak tohle je absolutně luxusní článek. Ten příběh na začátku je prostě úplně nádhernej, s tím kolotočem, Francií.. no přečetla jsem to jedním dechem. Film neznám, ale taky bych ho chtěla vidět! :)

2 kejtýýý kejtýýý | Web | 27. července 2012 v 9:46 | Reagovat

Příběh je úžasně zajímavý, píšeš velmi originálně =) Opravdu!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama