Seriál Vaškové 3/5 - Druhý

26. července 2012 v 18:58 | Milllhause |  Seriály
Václav II. (1271 - 1305)

Jaký otec, takový syn, povídá se. Václavové druhý a třetí byli vnukem a pravnukem Václava I., ale lišili se od něj. Oba byli divoké, excentrické bytosti.
Poté co otec Václava II., Přemysl Otakar II., padnul na Moravském poli ve válce proti Rudolfu Habsburkému (to jméno bych si zapamatoval), bylo Václavovi II. sedm let. Narodil se do rozvrácené země a dětství strávil cestami mezi Českými zeměmi a Braniborskem. Ujal se jej totiž Ota Braniborský, což byl podle všeho ctnostný muž (pamatuje se na něj jako na krásného vysokého muže se zájmem o poezii), jen se liší názory na Václavovo opatrovnictví. Pohybuje se to mezi vězněním a prázdninami. Hned v onom sedmém roce života byl na znamení přicházejícího míru Václav zasnouben s dcerou Rudolfa Habsburského, Gutou.
Každopádně byla Václavovi vždy po boku ať už chůva, nebo teta. Ota Braniborský jej dokonce pasoval na rytíře a ve Václavových dvanácti (1283), i na naléhání české vlády a Václavovy matky Kunhuty, Václava přivedl do Čech.
Kunhuta, vdova po otci Přemyslovi, si během té doby našla přítele Zaviše z Falkenštejna, kterého Václavovi II. v onom roce 1283 představila i se synem. Václav je přijal bez problému a v prvních letech vlády to byl hlavně Záviš, kdo Václava zastupoval.
Záviš se obklopil švagrem a přáteli, které dosadil na důležité posty. Takhle to nějakou dobu běželo, jenže situace v zemi růžová nebyla - následky porážky na Moravském poli, kdy se vláda starala o to, co bude s malým Václavem a ne co bude se zemí mělo za důsledek, že královské sýpky stávaly se prázdnějšími; v roce 1282 v zemi dokonce propuknul hladomor.
Ve Václavových osmnácti (1289) se k němu konečně připojila jeho žena Guta, která ale postupně nahlodala jeho vztah s otčímem Závišem, kterému Václav postupně přestal věřit. Hned toho roku navštívili Rudolfa Habsburského, který Václavovi přislíbil římskou korunu a zpětně s nimi vypravil vojsko spolu s Gutiným bratrem Rudolfem, aby mu pomohli urovnat situaci v Česku.
Rudolf zemřel hned poté, co do země dorazili (dodnes se neví proč, protože mu bylo teprve dvacet a byl v plné síle - zabit nebyl). Zemřel ve stejný den, kdy se mu narodil první syn. Vojsko ale i přesto s Václavem zůstalo a Václav se tak pustil do práce, ve které se mu vedlo.
Odtud totiž nastává rozpor v pohledu na jeho osobnost, protože na jednu stranu to byl podivín bojící se bouřek či koček, opilec a děvkař (Dante Alighieri o něm v Božské komedii psal jako o darmošlapovi a floutkovi a vsunul jej do očistce), ale zároveň byl literárně činný, zavedl Groš (!), dokázal oproti svému otci udržovat dobré vztahy se šlechtou a po zavření Záviše a dosazení nových lidí (většinou šlo o nemanželské potomky jeho otce Přemysla Otakara II.) na posty Závišových věrných, zklidnil situaci v zemi. Krutými tresty zastavil rozkrádání země a porušování míru. Roku 1290 byla situace uklidněna a slovy Palackého Následovalo nyní několik let úplného pokoje uvnitř země české, což bylo ve středověku dost neobvyklé. V onom roce 90 byl Záviš popraven.
Václav II. měl s manželkou Gutou tři děti - Václava a po jeho narození se v v dalších sedmi letech vyklubaly Anna, Eliška, a Markéta. Ty tedy vyrůstaly v klidu, ale mezitím Václav nelenil, a zahájil expanzi do Polska, které bylo rozbito na několik malých knížectví. Trvalo to deset let a Václav II. se stal polským králem. Zajímal se i o římskou korunu; roku 1291 totiž tchán Rudolf Habsburský umírá a na jeho místo byl dosazen syn Albrecht, který se ale pošlapáváním práv šlechty netěšil velké popularitě. Zde však Václav II. neuspěl. S Albrechtem alespoň roku 1298 uzavřel mír při příležitosti zásnub syna Václava III. s Alžbětou, dcerou Ondřeje III., posledního uherského krále.
Václav II. zemřel po dlouhé nemoci v šestatřiceti letech a byl prvním Přemyslovcem, který byl pochován v přemyslovském pohřebišti ve Zbraslavi. V době jeho smrti netušil, že jeho rod vymře již za pouhý rok, kdy vedle něj položí jeho syna. A že za jedno století bude hrobka vybrakovaná Husity.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama