Seriál Vaškové 4/5 - Třetí

30. července 2012 v 6:52 | Milllhause |  Seriály
Václav III. (1289 - 1306)

Syn svého otce, Václava II., se kterým jej pojila divokost. Žil o dvacet let kratší život, proto není téměř nikde vyzobrazen či vysochán. Protože Václav II. toužil po uherské koruně, byl Václav III. roku 1298 zasnouben s Alžbětou, dcerou uherského krále Ondřeje III., který neměl syna, a tedy následníka trůnu; to bylo mladému Václavovi devět. Ironií je, že se pro Alžbětu volilo mezi více nápadníky, až se rozhodli pro Václava III., a to kvůli ohromnému majetku - sám Václav III. ale ve svých patnácti zasnoubení sám zrušil. Dokonce se traduje, že se tak stalo až čtyři dny po svatbě s Violou Těšínskou. Jestli šlo o lásku, nebo strategii, nikdo určitě neví. Byla to dcera Václavova vazala Měška I., a nešlo rovný svazek (princ-princezna). Pěkná prý byla. Alžběta v té době trávila čas ve Vídni.
Václav III. toho v životě stihnul velice málo, nepočal ani následníka a manželství zůstalo bezdětné. Již rok po svatbě byl totiž zabit v Olomouci. Zavražděn, abychom byli přesní. Bylo odpoledne a on odpočíval v domě olomouckého děkanství. Kdo to udělal se neví, ale že to byla politická vražda je nepochybné. Jestli vás to zajímá, tak já bych si vsadil na polského Vladislava I. Lokýtka, kterému Václav III. (král o dvou korunách - české a polské) ležel v žaludku.
Lokýtek se totiž v politice tvrdě střetával už s Václavem II., kdy měli oba zájem o Krakov. V roce 1290 spor řešil Václavův tchán Rudolf Habsburský, takže i slaboduchému čtenáři dojde, kdo byl zvýhodněn. Lokýtek se roku 1300, kdy byl Václav II. jmenován polským králem, ukryl do Uher, do exilu. Odtud začal nabírat spojence pro opozici vůči Václavům.
Mladý král Václav III. se tak ocitnul v situaci, kdy proti němu spřádali plány jak Albrecht Habsburský, tak Polsko. Roku 1305 (to mu bylo 16) uzavřel s Albrechtem mír podstoupením některých území. Stejně postupoval i Václavův děda Přemysl Otakar II. s Albrechtovým otcem Rudolfem Habsburským - tam to ale skončilo na Moravském poli.
Roku 1306 Lokýtek nejdřív v březnu dobyl zpětně Krakov, který byl chráněn českou posádkou. Situaci měl usnadněnou právě tím, že se Václav zaobíral situací s Habsburky. Václav však nelenil, a do Krakova uspořádal výpravu, která však měla brzký konec, když byl hned 4. srpna v Olomouci na jedné ze zastávek zavražděn třemi ranami do hrudi.
Nemyslím, že to kdokoliv z jeho jmenovců měl tak obtížné. Jakmile jeho otec zemřel, sesypalo se na něj jak Polsko, tak Habsburci a sedmnáctiletý člověk bez zkušeností si zkrátka nevěděl rady.
Za dobu své krátké vlády přišel o uherskou korunu, o Krakov a tím postupně Polsko (Lokýtek byl jmenován polským králem roku 1320 - o Polsko ale musel bojovat neustále, zejména s Janem Lucemburským, který zde podnikal tažení). Historie o Václavovi III. však mluví nejen ve spojistostí s bujarým pitím a s ním spojeným rozmařilým rozhazováním, ale zmiňuje se i prozíravosti, která postupem doby mohla nést pro zemi ovoce.
Byl pochován vedle svého otce ve Zbraslavi a spolu s ním vymřela i legitimní větev Přemyslovců.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama