Bulharsko - Déšť

16. září 2012 v 21:39 | Milllhause |  Bulharské dny

Když v Bulharsku prší, přestává vše fungovat. Jednou nasněžilo v Indii a následoval nevyhnutelný kolaps země. V Afghanistánu zase jednou jedna babka sekala a sekala, až přesekla jeden kabel. Celá země byla potom bez internetu.
Když v Bulharsku prší, vznikají zácpy. Někdy dokonce nabývám dojmu, že jsou místní šoféři kreténi. Je tu nevyhnutelný pocit, který mě obejme okamžitě, jakmile po pár kapkách začne stát celá doprava na bulváru. Kreténi.
Dneska taky prší. Nejde internet. Nebo tedy jde - nám jde, ale jim ne. Zvláštní je, že když internet nezaplatím, stopnou mi ho během minuty. Ale když začne pršet - což je ve zbytku světa normální přírodní jev, tak internet nemám, i když cáluju měsíc dopředu.
Na světě je vystavěno několik mauzoleí - jedno z nich bylo v centru Sofie. Už není, protože tělo v době, kdy dýchalo, nepatřilo nejčestnějšímu a nejlepšímu člověku pod sluncem. Ať tak nebo tak, je to součást historie, a ta by se měnit neměla. Jinak se vrátíme pět set let zpátky.
Georgi Dimitrov byl oddaný komunista, kterého nechal v roce 49 Stalin odpravit ze světa. Bulharští socialisté tehdy okamžitě rozhodli o vytvoření mauzolea - bylo postaveno za šest dní. Tolik času trvalo převezení těla ze Sovětského svazu do Sofie.
V roce 89 se po pádu komunismu rozhořely debaty o tom, co s mauzoleem. Přece jen to byl symbol komunismu. Ve vládě se přeli o to, zda budovu v centru města zbourat, nebo přestavět na muzeum. Dvě třetiny lidí byly pro ponechání budovy. Vláda to zvážila a srovnala mauzoleum se zemí.
Prostě když prší, tak to v Sofii nestojí za nic.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama