Bond

4. listopadu 2012 v 10:00 | Milllhause |  Film
Viděl jsem Bonda. Co si myslím já, na tom nezáleží, ale Skyfall je skvělý. Neotravoval bych s tím, kdyby se neozývaly hlasy, že Sam Mendes tímhle filmem pohřbil celou sérii, protože Bondovi se přece nemůže klepat ruka a má si být vždy jistý v kramflecích. S takovým Bondem jsme viděli 20 filmů. Takový Bond pronesl suchou hlášku, až se mu zaprášilo od huby, mrknul na bondgirl v místnosti a zastřelil ledabyle hlavního padoucha, který už měl prst na knoflíku, kterým by zničil celý svět. Takový Bond, který dostane do postele za minutu filmového času kohokoliv na plátně.
"Byl jsi skvělý Jamesi."
"Dělal jsem to pro královnu."
Ať už Bonda hrál Connery, nebo Moore (v jehožto filmech se filmy nejvíce blížily sebeparodii), nebo Dalton či Brosnan, vždycky jsme viděli chlapa, který nemá strach a poradí si jako komiksový hrdina s kýmkoliv.
Potom se ale začaly točit filmy tak, aby se hrdinové pohádek pro děti i dospělé začali nejvíce blížit realitě. Batman, tedy člověk v gumovém obleku skákající po střechách, se stal multimilionářem, který přelezl po vlastních a bez kyslíku Himaláje a gumu vyměnil za kevlar. Sněhurka dostala speciální výcvik a šla do války s lovcem. A sen ve snu se ukázal jako dost nebezpečná věc.
A najednou se Bond ocitnul na podlaze a vystrašený se plazil pro protilátku a vůbec začal dělat chyby. Včera v kině se dokonce nechal zastřelit. Dvakrát během deseti minut.
Ale co mají všichni Bondové společného, ať už šlo blbé nebo skvělé filmy? Bond je přece vždycky aktuální, dnešní. Nikoho by nezajímalo, kdyby teď natočili Bonda, který se odehrává v šedesátých letech.
"Našim nepřítelem už nejsou země, ani armády," řekla včera M. "Jsou to jedinci a my nevíme, kde jsou." Proto by takovému nepříteli měl odpovídat agent, který si podobně jako Bourne musí poradit s tím, co mu přijde do ruky.
Prostě v této době není místo na uhlazené jednání Pierce Brosnana, který hrál Bonda skvěle, ale řekl bych, že by se mu protivníci Craiga museli vysmát.
Navíc je přece skvělé vidět, jak se z toho slavného agenta, ten skvělý agent stal. Jak se z moudrého Merlina stal moudrý Merlin, kterého vyplivlo moře a prošel svět, než poprvé pronesl Abrakadabra. Jaký život musí člověk prožít, z jakých poměrů vzejít, aby se stal Bondem, aby se stal nejvyhledávanějším vyjednavačem bez identity, nebo aby se stal zločincem, který nechce zničit svět, ale dá v sázku vše, jen aby viděl jednu osobu umřít.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama