Americké zlatíčko

11. února 2013 v 8:46 | Milllhause |  Film
Meg Ryan nikdy vlastně herečkou ani být nechtěla. Ačkoliv byl její otec castingový agent, který měl prsty v tom, kdo bude obsazován do vedlejších rolí, snila místo toho o kariéře novinářky, a ještě než začala žurnalistiku studovat, cestovala po světě. To jí bylo dvacet a něco.
Aby si vydělala na studia i cesty, objevovala se v titěrných roličkách v televizních mýdlových operách, než přišly větší štěky (držela koně za uzdu) a objevila se tak v Top Gunu, kde hrála ženu Anthony Edwardse. Ve filmu ji umřel, to ji vyděsilo, a tak se k Anthonymu nastěhovala. Žila s ním do doby, než ji Spielberg obsadil do Vnitřního vesmíru (bylo to o rok později), který produkoval. Ve filmu hrál i Dennis Quaid, který hrál pilota (zase), a Meg Ryanovou to zaujalo, stejně tak jako ji zaujal samotný Dennis. Tak se k sobě nastěhovali a vydrželi spolu až do natáčení filmu Životní zkouška, kde Meg propadla kouzlu Russela Crowea a on jejímu (Crowe zde nehrál pilota).
Ale dost bulváru. Meg Ryan je americkou veřejností spíše vnímána jako veselá bytost, která dělala svými filmy radost fanouškům, kterou téměř nezklamala. Jelikož už čtyři roky (k roku 13) nenatočila film, je možné, že se zamýšlí, kde se stala chyba a proč její kariéra v novém století není ani zdaleka tak hvězdná, jako tomu bylo v devadesátých letech.

Tu definitivně nakopla komedií Když Harry potkal Sally, ze kterého je (ta) scéna, kdy Meg Ryan předstírá orgasmus o obědového stolu v restauraci. Scénu zná každý, ne tak film. Jinak řečeno, neznám člověka, který by si z toho filmu uměl vybavit jinou scénu.
O rok později hrála v mém milovaném filmu Joe vs. Sopka, který je do dneška k mému nepochopení brán jako propadák. Film natočil a napsal John Patrick Shanley, který měl v té době už Oscara za scénář k filmu Pod vlivem úplňku. Ve filmu hrála Meg Ryan trojroli, ale k tomu, aby se kariéra nezasekla na jednom hitu, potřebovala další film, který oběhne svět. Jedním z takových byla biografie Jima Morrisona, kterého si ve filmu The Doors zahrál Val Kilmer.
V roce 93 se na ni pak usmálo štěstí a Tom Hanks, a dostala roli ve filmu Samotář v Seattlu, který byl obrovský hit. Meg Ryan zaškatulkoval do šuplete romantických komedií, a Tom Hanks nabyl respektu, protože v témže roce hrál umírajícího homosexuálního právníka ve Philadelphii. Z ryze komediálního herce se tak stal herec oscarový a charakterní. O rok později se stal díky Forrestu Gumpovi legendárním, protože jako teprve druhý v historii (po Spenceru Tracym) získal Oscara za hlavní roli dva roky po sobě. Pro zajímavost, Spencer Tracy dostal své Oscary, když mu bylo 38 a 39 (dohromady byl nominován devětkrát), Hanks pak když mu bylo 37 a 38.
Možná i to Meg Ryan inspirovalo, tedy to přijímání i jiných než komediálních rolí. Přijala s Dennisem Quaidem nabídku do filmu Kost a kůže, a o rok později si zahrála alkoholičku ve filmu Když muž miluje ženu, kde ji držel na vodou Andy Garcia (původně byl do této role obsazený Tom Hanks).
Pak přišla vlna romancí jako I.Q., Francouzský polibek nebo Propadlí lásce. Stihla mezitím i válečný kalibr Odvaha pod palbou, kde dostal jednu z prvních vedlejších rolí Matt Damon. Damon později řekl, jak jej zdevastovalo, když se v kritikách dočetl jen o dalších hercích a o sobě nenašel ani řádku.
"Zhubl jsem dvacet kilo, válel se v depresích a opravdu jsem nevěděl, co víc jsem tomu mohl dát," vyprávěl. Po této roli strávil rok v péči lékařů a ani Meg Ryan se nepřihrnuly nabídky do áčkových dramat, jako se tak dělo v případě kolegyň Nicole Kidman nebo Julie Roberts. Diváci chtěli své zlatíčko vidět ve veselých komediích.
Přišel sice úspěch s Městem andělů (remakem Wendersova Nebe nad Berlínem) a natočila i zmíněnou Životní zkoušku, ale pak ji možná i producenti poradili tah na branku, a přišla na řadu Láska přes internet a další spolupráce s kamarádem Tomem Hanksem. S tím se znali dávno před první společnou klapkou. Ještě v době kdy v Los Angeles paběrkovali po sezónních pracech, a kdy Meg Tomovi i jednu práci sehnala, aby měl Tom na jídlo; to mu Meg Ryan nezapomněla připomenout na slavnostním večeru, kdy dostal Toma Hanks cenu za celoživotní dílo.

Protože určitě hrát umí a uměla, mohlo by být zajímavé sledovat alternativní kariéru; tu, ve které neodmítla role ve filmech Pretty Woman, Mlčení Jehňátek nebo Pulp Fiction. Tyto filmy totiž otevřely dveře jak Julii Roberts (lterá svým postojem, tvrdostí a šeky za práci zase otevřela celá vrata pro jednu generaci hereček), tak i Umě Thurman a Jodie Foster. Bez nějakého dramatizování jim těch devadesát minut ve všech případech změnilo život. Meg Ryan ale sama řekla, že "Očividně je romantická komedie můj žánr, nevadí mi to říct, protože to je pravda. Miluju je dělat a doufám, že v tom budu pokračovat."
Meg Ryan roce 94 vyhrála jakousi Harvardskou cenu pro Ženu roku, v pozdějších letech se pravidelně objevovala mezi 50 nejkrásnějšími lidmi planety. Ke konci devadesátých letech patřila mezi stovku nejmocnějších lidí v Hollywoodu, v roce 2003 zasedala v porotě na festivalu v Cannes, Savage Garden o ní napsali písničku All around me a když si pohrajete s písmeny v jejím jméně, můžete poskládat Germany.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama