Borisovy kurvy

19. února 2013 v 22:54 | Milllhause |  Bulharské dny
Tak je to všechno úplně jinak, přátelé. Premiér Boiko Borisov ve vidění nadcházejících voleb sestoupil k popularismu a rozhlásil, že vezme Čezu licenci. Hned na to postavil do linie těžkooděnce a nechal zbarvit krví centrum města (nejde o obrazné vyjádření. V centru je opravdu hlavní třída od krve); tam kde se před univerzitou a parlamentem nachází Orlův most.
Necelých pět set metrů od památníku Vasila Levskiho. Vasil Levski byl největší bulharský revolucionář a zrovna dnes se slavil den Vasila Levskiho - jen k tomu památníku pustili jen prezidenta. Pár hodin před setměním, pár hodin před tím, než byli obuškami zbiti Bulhaři v rozmezí 15-70 let.
Člověk s šedými vlasy pochodoval davem tam a nazpátek, a nechal si fotit rozbitou lebku. Polovinu hlavy měl od krve. Kluk leží na cestě a nehýbe se. Policajt jde kolem něj a jebne mu obuškem po hlavě. Další sedí na holce a drtí ji hlavu ve sněhu. Všude okolo běží reportéři a na mikrofony si nahrávají mlčení těch policajtských kurev. Dav se rozbíhá a linie těžkooděnců ustupuje, za chvíli se situace obrací. Vlna pleskiskel s trčícími kevlarovými penisy vbíhá do davu, který začne mazat po hlavě. Člověku se před očima promítají obrázky staré dvacet tři let. Člověk sleduje televizi, ve které těžkooděnec mlátí chlapa, z jehož daní je to prase placeno.
Jisté je, že čím více si policajti nebudou brát servítky, tím více to lidi rozzuří, protože být ovcí dvacet let je moc už i na ty, kterým to třeba celý život bylo jedno. Nejde tady jen o zvýšení cen za elektřinu. Tady jde o vůbec celý mechanismus, kdy si vláda bezděčně sype evropské dotace přímo do kapes. Kdy se na kameru nahraje podvod s volebními lístky, ale nic se nestane; žádný soud, žádný trest, žádné prohlášení. Lístky jsou posbírány a odvedou se do sčítací místnosti. Tam se naloží do černých pytlů, které se naloží do autobusu. Autobus je veze neznámo kam. Lidé ve sčítací místnosti už plní obálky objednanými jmény. Vše na kameře, vše bez odpovědi toho, co v tom měl prsty, ale i pár let potom je premiér.

V polovině devadesátých let to tady vypadalo podobně. Tehdejší komunistický lídr vyběhnul před parlamanet a prohlásil, že jestli se dav nerozejde, nechá povolat tanky. Na to pověstná bulharská krev vypěnila a vletěla do útrob parlamentu, zmlátila poslance a budovu zapálila. Jeden z problémů minulého století bylo několik lidí u moci, co svedli ovce na scestí a vytvářeli války dle libosti. Problémem tohoto století je, že nikde nejsou peníze a vláda, kde tedy peníze jsou, se lidem směje do obličejů.
Vypadá to, že bude stačit jediná špatně mířená rána obuškem ve kterémkoli městě v Bulharsku, a dopadne to stejně. Už na neděli to vypadá na shluk miliónu lidí, což je sedmina populace. Probíhá tu skoro revoluce, kdy chce dav vidět padat hlavy, a lidí v ulicích denodenně přibývá.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama