Světová galérka: Dougherty Gang

19. března 2013 v 11:54 | Milllhause |  Seriály
"Mám obrovskou, šílenou rodinu. Je mi 28, chovám se jako sedmnáctka. Miluju farmaření, a střílení chlapů. Jsem buran a jsem na to taky hrdá. Mám ráda mléko, německou techniku a způsobování utrpení spolu s mými bratry."
Takhle se Lee Grace Dougherty pojala na svém internetovém profilu. Ze tří sourozenců byla ona nejstarší, a proto se dá předpokládat, že ona byla strůjcem šílených osmi dní, během kterých takzvaný Dougherty gang projel 6 států.
Na začátku tady ale nebyla chuť postřílet šerify a napakovat se v bance. Na začátku docela obyčejně jeden mladý blbec psal o svém přirození jedenáctileté holce, a nic mu nepomohlo, když pak vysvětloval soudci, že myslel, že jí bylo třináct. Jako startér příběhu figurovala taky jedna poštovní schránka, která neexistovala u Doughertyovic domu. Ta schránka měla stát u jednoho domu v Tampě, třísettisícovém městě ve státu Florida. V tomhle městě naskočili sourozenci Ryan, Dylan a Lee Grace na vlak, jehož strojvedoucí dostal infarkt hned po vyjetí z nádraží.

Byl to Ryan Dougherty, jedenadvacetiletý člověk, kterého jeho advokát později u soudu vylíčil jako muže, který se zasekl ve svých patnácti. Ryan si psal s jedenáctiletou dívkou několik týdnů, až ji jednou přišla zpráva, že vůbec netuší, co by měla s jeho tvrdým ptákem dělat, čímž Ryan ukončil korespondenci. Policie na sebe nenechala dlouho čekat a soudce napařil Ryanovi dva roky domácího vězení. Ryan se tak začal dostávat do svízelné situace.
Čekal dítě s přítelkyní Amber a ačkoliv mohl chodit do práce (tedy pouze do práce), na uživení rodiny to nestačilo. Měl zákaz jakkoli komunikovat s kýmkoli, kdo by byl mladší osmnácti let, a nikdy nesměl být o samotě se svým synem, kterého ani nemohl nikde vodit; na školním hřišti, na utkáních Malé ligy, nebo na koupališti by nutně přišel do styku s mladými lidmi, což by znamenalo 15 let basy, kterou mu už dříve slíbili u soudu.
Žil v takové díře, kde se nedal ani doručit dopis. Ryan, který nemohl vycházet, musel do 48 hodin zařídit, aby schránka u jeho domu začala fungovat. Potřeboval obdržet dva dopisy, které by mu měly zařídit získání dokladu, ve kterém by bylo uvedeno sexuální delikvent (součást soudní dohody). Bylo léto 2011, zrovna začínal srpen a Ryan ve svém domě žádal policejního oficíra o více času.
"Je to tvůj problém," odpověděl oficír a věcně dodal:"Vrátím se za dva dny tě zatknout."
Ten večer se v obývacím pokoji radili Ryan, Dylan a Lee Grace Doughertyovi o dalším průběhu. Protože nevěděli, jestli náramek na Ryanově noze může nahrávat, psali si celou dobu vzkazy a vůbec nemluvili. O patro výše ležela Amber s dítětem. Další den ráno, když už Dylan a Lee Grace seděli v autě, se Ryan loučil s Amber, aniž by o tom věděla. Ještě spala.

Odjeli z domu, ale už v sedm hodin ráno plavali v problémech. Dylan, který řídil, byl po chvíli naháněn policistou, který chtěl vozidlo odstavit za rychlou jízdu. Odpovědí mu byly jen rány z pistole, které na něj sourozenci vypálili. Věděli, že kdyby se nechali prověřit, a policajt by Ryana shledal dosti daleko od domova, byl by to konec. Ryan totiž o příchodu do vězení smýšlel jako o definitivním konci života; přeci jen tušil, jak se ve vězení s pedofily zachází. Ryan během jízdy napsal matce:"Všichni musíme jednou zemřít."
Honička se odvíjela v rychlosti 160 Km/h a bylo během ní vypáleno na dvacet ran z pistole. Jedna z posledních kulek zasáhla pneumatiku policejního vozu; díky tomu se Doughertyovic děti mohly vypařit. Jejich bílé Subaru, ve kterém ujížděli používajíc texaskou značku, se po několika hodinách objevilo ve 420 kilometrů vzdálené Valdostě, ve státu Georgia. Vyzbrojení s AK-47 a maskovaní šátky vešli do banky Certus, kde Lee Grace vypálila varovný výstřel do stropu. V bance byli dva zákazníci, a celá loupež zabrala jen několik minut. Přišli si na zhruba pět tisíc dolarů, které Ryan naskládal do sportovní kabely a nikoho ani neškrábli.
Jejich matka později během pátraní řekla v televizi, aby ukázali svou pravou a dobrou tvář a vzdali se. Snoubenec Lee Grace, která se živila jako striptérka, pak nemohl uvěřit, že by opravdu mohli dělat takové vylomeniny.
"Nechci věřit, že by chtěli strávit život ve vězení," dodal ve chvíli, kdy už jim roky pro pobyt za mřížemi naskakovaly jako najeté kilometry na tachometru. Nikoho nezabili, ale provedli zločin už ve dvou státech, a to během jednoho dne (Florida - střílení na policistu, Georgia - přepadení banky), a tak se o ně začala zajímat i FBI. Začalo tak týdenní pronásledování, během kterého sourozenci doputovali až do Colorada.

Dalo by se říct, že je nechytila policie, ale samotný americký lid. O jejich pohybu podávali hlášení už v Georgii, pak taky v Tennesseee a dalších státech, kterými projížděli, až to klíčové hlášení přišlo z Colorada, necelých 200 kilometrů na jih od Denveru. Doughertyovic se rozhodli ztratit se na nějaký čas v horách, a šli si tak koupit vybavení pro přežití. Místní všímavý občan poznal bílé Subaru a povolal hlídku. Začala tak další honička a přestřelka, tentokrát na dálnici, kde posádka Subaru vydržela vzdorovat zhruba 20 mil; auto nakonec skončilo vybourané o svodidla. Dylana, který byl v minulosti už několikrát trestán za držení drog, chytili dva chlapíci, co poblíž pracovali na dálnici a viděli, jak se má Dylan k útěku.
Soud v Coloradu byl nesmlouvavý, i když jeden po druhém v dojemných proslovech vysvětlovali, že tyto události neodpovídají jejich charakteru a že se hluboce omlouvají všem zúčastněným. Ryan obdržel 18 let, přičemž mu hrozilo dvacet. Lee Grace byla odsouzená na 24 let a konečně Dylanovi, který byl označen jako vůdce smečky, bylo přiděleno 32 let.
V Georgii každý z nich dostal za přepadení banky nášup 35 let a osmi měsíců. Takový byl krach jedné americké rodiny, která naskočila vlak, co si to mířil proti zdi.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama