Světová galérka: Zapruderův film

31. března 2013 v 15:01 | Milllhause |  Seriály
Bude to letos 50 let od doby, kdy Abraham Zapruder 22. listopadu roku 1963 vstával, aniž tušil, že se mu ten den obrátí život vzhůru nohama. Bylo mu osmapadesát a těžko by věřil, že se jeho život ještě nějak rapidně změní. Po útěku z Ruska přes oceán až do Ameriky už chtěl žít pokojně. Vedl svůj krámek a ve volném čase natáčel krátké filmy na svou kameru Bell & Howell; ta je dnes ve vlastnictví národního musea.
Jeho život se změnil kvůli muži, který stejně jako Zapruder utekl z Ruska, ale narozdíl od Zaprudera s tamním režimem sympatizoval a hlasitě taky podporoval Castra. Jmenoval se Lee Harvey Oswald a z Ruska si odvezl ženu Marinu spolu s nenávistí k americké zahraniční politice.
Abraham Zapruder žil v Dallasu a podnikal s dámským oblečením. Toho listopadového dne vstanul dříve než obvykle, protože se jako zbytek města chtěl jít podívat na prezidenta. Počítal s tím, že ulice budou přecpané, autobusy že budou narvané k prasknutí a centrum města bude uzavřeno kvůli průjezdu kolony. I když bylo krásně slunečno, nad Dallasem se už stahovala mračna; to ale zřejmě nikdo necítil, protože měl zanedlouho na letišti přistát speciál s Kennedym.
Město bylo posedlé mánií, ať už lidé s Kennedym sympatizovali, nebo ne. V ulicích stáli s transparenty, kdy jeden Kennedyho oslavoval, a druhý zatracoval. Zapruder patřil k prvnímu táboru a s označením komunista ve spojistosti s JFK nesouhlasil; snad proto, že o komunistech věděl svoje z života v Rusku. Původně s sebou ani kameru brát nechtěl, ale nakonec se pro ní vrátil do bytu.

"Vyšel jsem dříve, abych si našel místo s dobrým výhledem. Postavil jsem se kousek u baráků kousek od parku. Byla tam i kolegyně z kanceláře, která stála přímo za mnou. Když jsem začal natáčet, zatáčel právě prezident z Houston street. Zaslechnul jsem pak výstřel a on se nahnul trochu na stranu. Pak jsem slyšel další výstřel nebo dva, nedokážu říct, kolik jich bylo a viděl jsem, jak se jeho hlava prakticky otevřela, všude byla všechna ta krev a já jen pokračoval v natáčení.."

Nadšený komunista Lee Harvey Oswald byl právě v šestém patře knižního velkoskladu a střílel se svou puškou. První ranou dal podnět ke stovkám konspiračních teorií (magická kulka), druhou trefil Kennedyho přímo do hlavy a zkrvavil tak Jackie růžový kostým. Lidé, kteří stáli v přímé blízkosti kolony, začali křičet a krčit se u země. Jejich panika ale na Zapruderově filmu není; Warrenova komise, která událost měla na starosti, prohlížela i několik dalších filmů, které lidé ten den natáčeli a kde je zmatek davu vidět.
Další den ráno se Zapruder sešel se zástupcem časopisu Life, podívali se na film a Zapruder za něj zinkasoval 50 000 dollarů (autorka dalšího filmu Marie Muchmore prodala svůj film jiné zpravodajské agentuře za 1000 dollarů). Zapruder polovinu té částky daroval Marii Frances Gasway, vdově po policistovi J.D. Tippitovi (majiteli Bronzové hvězdy z druhé světové války); toho Oswald zabil při útěku.
Součást dohody s časopisem Life byla, že Life nezveřejní frame filmu číslo 313; tedy tu část, kdy Kennedymu praskne hlava. Film byl pak opravdu zveřejněný pouze z části a to ještě černobíle. Zapruder ani zástupci časopisu Life ovšem netušili, že jednoho dne bude existovat internet a youtube, kde má jeho film v plné verzi 486 framů více než tři miliony shlédnutí. Pár let po Zapruderově smrti v roce 70 (zemřel na rakovinu) předal Life práva na film zpátky jeho rodině.

10 hodin po atentátu byl Oswald předvedený před novináře, kde se jej přímo zeptali, jestli Kennedyho zabil. Odpověděl, že ne, a že se o atentátu dozvěděl až od novinářů. Ten den se tam potloukal jakýsi Jack Ruby.
Další den, v neděli 24. Listopadu, kdy byl Oswald převážen policejní eskortou do vězení, byl na místě policejního ředitelství Jack Ruby opět připraven, tentokrát už s osmatřicítkou v kapse. Neváhal, postavil se Oswaldovi do cesty a zastřelil ho. Ani ne o dvě hodiny později Oswald zemřel; stalo se tak na stejném místě, kde byl o dva dny dříve za mrtvého prohlášen Kennedy.
Jak Ruby potom řekl, že chtěl ušetřit Jackie Kennedyovou soudu, kde by se na Oswalda musela dívat. Konspirátorům ale Ruby nahrál na smeč; Oswald přece opakoval, že nikoho nezabil, a že je obětní beránek. Aby nemohl mluvit dál, povolali (ať už jsou oni kdokoliv) Rubyho, na kterého by taková akce seděla - byl majitelem striptýzového baru, a nejednou byl policií vyšetřovaný ve spojitosti s organizovaným zločinem.
Jack Ruby zemřel v lednu 66 na rakovinu ve stejné nemocnici, jako Kennedy a Oswald. Dva týdny před svou smrtí podal prohlášení, že zabít Oswalda byl čistě jeho nápad. "Není zde co skrývat, nikdo jiný v tom nebyl," řekl. Jeho přátelé i novinář Tony Zoppi, který Rubyho dobře znal, potvrdili, že tak nevymáchaná huba jako Ruby by těžko mohl být součástí jakékoli konspirace; údajně vykecal cokoliv.

Konspirátorům ale nedá spát ta podivná střela, která se dvakrát stočila napříč fyzikálním zákonům. Škrábla Kennedyho krk, a pak se nějak divně stočila ke guvernéru Connelymu, který seděl na předním sedadle. Nemluví se o tom, že Connelyho sedadlo bylo oproti Kennedymu vychýleno směrem do vozidla a taky bylo níž posazeno. Labužníci těchto teorií ale hledají jakékoli (byť imaginární) nitky. Na koho se dívá Lee Harvey Oswald, když se zadrhnul ve své odpovědi novinářům? Co znamenají ty podivné stíny při přistání na měsíci? Proč se denně vracím do McDonaldu a tloustnu?
Obyčejný pisálek na niterném kousku internetu se těžko dozví, jak to bylo.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama