Takový je život, Nicolasi Coppolo

21. dubna 2013 v 18:39 | Milllhause |  Film
Nicolase Cage postihla řadu let zpátky stejná situace, jako v minulém století Theodora Pištěka - spadly mu na hlavu dluhy. Oba to vyřešily kývnutím na každou nabídku, co jim přistála na stole.
Cage patřil v devadesátých letech k největším hvězdám, co v Americe točily filmy. Získal si respekt v dramatech, a taky tím, že nikomu neřekl, kdo je jeho strejda (Francis Ford Coppola), aby mu to neusnadnilo cestu. Nakonec ho začali obsazovat i do akčních filmů, a když se bez problému prosadil i tam, ležel mu Hollywood u nohou.
Jenomže pak začal kupovat zámky, opustila ho dcera samotného Elvise, byl obviněný z domácího násilí a nakonec se mu ozvali z IRS - úřadu, který se v Americe stará o daně. Takový je někdy život.
Tohle motto si určitě několikrát v životě Theodor Pištěk zopakoval. Kvůli produkování filmu, co se takhle jmenoval, přišel na buben. Aby splatil dluhy (půl milionu v tehdejší měně), které film Takový je život nadělal, hrál v průběhu třicátých let asi ve 350 filmech. Ani Martin Dejdar, ani Nicolas Cage se z toho nepoučili.

Nicolas Cage se narodil v roce 64 a odmala byl velkým fandou komiksů. Díky nim taky našel jméno pro svůj pseudonym. Luke Cage byl jeden z prvních černých superhrdinů a dal se najmout stejně jako detektiv, jen s tím rozdílem, že Luke Cage za odvedenou práci odmítal peníze, pokud mu je vůbec nabídli.
Nicolas Coppola se stal Nicolasem Cagem, protože jeho strýc Francis měl v té době na kontě dva díly Kmotra, nebo Apokalypsu. Aby z toho netěžil, přejmenoval se a upozornil na sebe rolí mafiánka v Cotton Clubu, nebo nápadníka (v té době 32leté Kathleen Turner) v Peggy Sue se vdává - oba filmy natočil Coppola.
Potom už ale začal mít štěstí na scénáře, a natočil filmy jako Birdy nebo Zběsilost v srdci. Akademie jeho výkony pominula, ale režiséři si ho zamilovali, a tak ještě než mu bylo třicet, pracoval s Davidem Lynchem, Alanem Parkerem, Normanem Jewisonem, nebo bratry Coeny.
Potom přišel rok 95, a zatímco se svět třásl na další roli Toma Hankse a na to, jestli potřetí v řadě dostane Oscara, Nicolas Cage obdržel nabídku na hlavní roli v Leaving Las Vegas. Byl to příběh o scénaristovi, který je zmítaný v maniodepresivních chvilkách a rozhodne se za veškeré úspory prostě přejet do Las Vegas, a tam se uchlastat.
Zatímco Elisabeth Shue, která ve filmu hrála prostituku, kvůli přípravě role vyzpovídala několik štětek z Las Vegaského Stripu, Nicolas Cage odjel do Skotska s kamerou v ruce, a tam se dva týdny opíjel a natáčel, aby věděl, co takový opilý člověk vlastně dělá.
Cage za roli dostal nejen Oscara spolu s hromadou cen a respekt, ale i jeho výplatní částka se zvětšila o pár cifer.
Už rok po Leaving Las Vegas totiž napadlo pár chytrých hlav, že by Nicolas Cage mohl být akčním hrdinou. Jako první ho ulovil Michael Bay a dal mu roli chemika, který spolu s jedním dědkem přemůže skvadru profesionálních vojáků. Jmenovalo se to Skála, Cage zahrál přerod laboratorní krysy v chlapa se samopalem bez problémů a přesvědčil tak váhající producenty, jestli je z akčního těsta. V dalších letech natočil Tváří v tvář, Con Air, 8 mm, nebo 60 sekund.
Moment. To je vlastně všechno. Cage pak pokračoval v romantických komediích nebo dramatech, kde hrál složité charaktery (Adaptace, Obchodník se smrtí), nebo postavy bez oscarového potencionálu (Otec rodiny, Švindlíři).
Mezitím taky natočil svou režijní prvotinu Sonny, ve které ještě mladý a neznámý James Franco hrál gigola, kterého pase vlastní matka a on se k tomu coby válečný veterán nechce vracet. Film uspěl a pro Nicolase Cage všechno vypadalo dobře.

Jenomže potom Martin Dejdar produkoval Panství a pár let na to Nicolas Cage špatně investoval, koupil několik zámků a dozvěděl se, že dluží na daních.
"Za svou kariéru jsem na daních zaplatil 70 miliónů dollarů. Bohužel, vzhledem k nedávné právní situaci, dlužím ještě 14 miliónů. Nicméně provedl jsem kroky k tomu, aby daně byly řádně splaceny," řekl Cage v roce 2010.
Nicolas Cage ty kroky opravdu udělal. Od té doby totiž natočil 13 filmů, a jen za Ghost Ridera, Vendetu a Čarodějova učně obdržel celkem přes třicet miliónů dollarů. Brutto.
Na závěr by se tak hodilo říct, že se sice spousta lidí Cageovi za jeho výkony v posledních filmech směje (Včely ne!), ale že nepatří mezi ty, kteří by se byrokratama a škarohlídy nechali zlomit, a to se cení.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama