Volby po balkánsku

12. května 2013 v 12:49 | Milllhause |  Bulharské dny
Po březnovém padnutí vlády přišel čas voleb té nové. A jak by to vypadalo, kdyby všechno proběhlo podle představ naivního Evropana. Dopadlo to samozřejmě podle představ balkánského skeptika - včera okolo poledne totiž přišlo echo z tiskárny, která měla objednávku na vytisknutí cca 8 miliónů hlasovacích lístků. Ty měly být rozvezeny po Bulharsku do pátku 8.května a tiskárna tak měla být v sobotu už prázdná.
Co čert nechtěl, reportéři, kteří přijeli na místo, našli 350 000 dalších lístků, připravených na vyplnění. Co čert nechtěl, tiskárna patří politikovi ze strany GERB, která v březnu padla. Co reportér nechtěl, policie mu hned po objevu rozbila ústa.
Celá žurnalistická skupina patří k sedmému kanálu, na který byla ihned během dne podána žaloba (žádná státní televize o problému během dne ani nepípla); GERB žaluje i reportéra Barekova, který včera na živo a plný emocí mluvil v televizi, že mu je vyhrožováno, a že pokud ho v pondělí náhodně sejme auto, můžeme všichni tušit, odkud vítr vane.
"Nedramatizuji!" dodal a nechal studio přepojit na schůzi komunistů, kteří debatovali o tom, co může znamenat 350 000 lístků, které by už nikdo vlastně neměl potřebovat. Obyčejní občané a ctihodní čtenáři tohoto blogu mají ovšem v paměti, že při minulých volbách (například na starostu Sofie) se po zavření truhel s hlasy (a před jejich sečtením) odnesly pytle plné platných hlasovacích lístků, naložily se do autobusu a odvezly neznámo kam. Ty předepsané a objednané pak putovaly ke sčítací komisi.

Abych teda taky nedramatizoval, tak existuje i druhý pohled na věc - jiný než ten, že si GERB objednal zfalšování voleb a nechce se mu od koryta. Mimochodem i tentokrát se hlasy docela běžně kupují, kdy cikánská rodina za padesát leva na hlavu hlasuje pro číslo tři.
"Pro koho budete hlasovat?" ptala se reportérka.
"Pro číslo tři," odpověděl cikán.
"Jaká je to strana?"
"Číslo tři," doplnil.
Jaké strany můžou Bulhaři volit? Mají na výběr mezi GERBem, turkama (kteří doopravdy nikdy neodešli), komunistama a ultrapravicovou stranou ATAKA, kteoru by ve většině Evropy pozavírali.
Majitel tiskárny pak prohlásil, že: "..nalezené hlasovací lístky byly brak, nebo zkušební výtisky. Nějaké 4% celkových výtisků."
Otázkou tak zůstává, jestli na sobě měly lístky razítka (jak tvrdí sedmý kanál a opozice), nebo neměly (jak tvrdí GERB a tiskárna). Hlasovací lístky jsou teď v držení prokuratory a policie to vyšetřuje.

Volby probíhají po celou neděli 12. května. Pokud vyhraje strana GERB, asi jim demonstranti zapálí barák; někteří kreténi v ulicích už včera mluvili o kamenech a ohni (několik hodin po odvysílané reportáži a proslovu Barekova, se před sídlem strany GERB sešly stovky lidí). To by pomalu vedlo k Občanské válce (nedramatizuji), o které píšou i některé servery; spousta lidí totiž jde GERB s přesvědčením volit.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama