Ty bulharské svátky

23. června 2013 v 15:28 | Milllhause |  Bulharské dny
Herec Popjordanov šel o velikonoční neděli tohoto roku na hřbitov. V Bulharsku ale panují celkem silně dodržované pravidla, pokud jde o některé svátky. Jakože Velikonoce jsou svátky pro živé a na hřbitov by tak nikdo neměl ani páchnout. Čočo Popjordanov, věkem 48 let, podobných hlášení nedbal a na hřbitov si zašel.
Další den v 6 ráno, v nemocnici Pirogov, byl už prohlášen za mrtvého. Stalo se tak pár dní předtím, než měl dokončit byrokratický proces osvojení malé holky, protože sám svoje děti neměl (traduje se, že byl bezplodný). Spousta, a tím myslím většina, lidí nepochybuje, že jeho nahodilý pád ze dvou metrů je jasný Boží trest. Proto se tady v sobotu taky skoro nikdo nekoupal (až na mě).
V sobotu 22.6. byla totiž tak zvaná Čerešova zadušnica (Třešňové dušičky). Bulhaři se můžou každý rok těšit hned na troje Dušičky - Velké, Třešňové a Archandělské. Konají se vždy v sobotu a nikdy by jste v ten den neměli prát, uklízet nebo se teda koupat. Uctívají mrtvé tradicemi, které se tady dědí ještě od starých slovanů, prabulharů a Thráků.
Na dušičkové ráno jdou lidé do kostelů pronést pamětní modlitbu a berou si s sebou dokonce i oběd, který jim farář posvětí. Část jídla potom nechají na hrobu a část rozdají blízkým. Krom jídla se hrob taky poleje červeným vínem. Lidová víra totiž říká, že se tento den mrtví vracejí ke svým hrobům, proto to jídlo a víno. Nakonec se na hrobu zapálí svíce, aby duše nemusely bloudit v temnotě.
Dneska je svátek zvaný Letnice, a zítra poslední z velikonočních svátků, Den ducha svatého. Letnice se koná vždy 50 dnů od Velikonoc a připadá ji neděle. Spolu s dušičkami jsou označovány taky jako Svatá trojice (tak se jmenuje i jedna část města).

A pak už přichází Týden rusalek, který začíná na Den ducha svatého. Pro neznalce (mě) to vypadá skoro jako ochrana před zrádnými úskalími léta, jako je utopení. Bulhaří věří, že rusalky jsou tvořeny dušemi utonulých. Proto lidé jako ochranu před zlými duchy nosí pelyněk, nebo ořechové listy, které si připínají k oblečení, ale taky na dveře domů, nebo na podlahu; rusalky se těchto věcí štítí stejně jako upíři česneku.
Rusalky jsou nečisté, škodlivé síly, které ale mohou vyléčit člověka z těžké nemoci. Člověk tak nikdy neví, co od nich může čekat. Spíše na vesnicích se během celého týdne dodržují přísné zákazy o nemytí se, lidé nesmí spát pod širým nebem, a už vůbec nepřecházet přes pole, aby se nepostavili do cesty rusalkám. Kdo během toho týdne onemocní, ten potkal rusalku.
Rusalky se pak snaží vyhnat lidé oblečení do krojů (kalušari), kteří tancujou ozdravující tance dům od domu.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama