Koncerty a protesty

26. července 2013 v 13:45 | Milllhause |  Bulharské dny
Dneska se obyvatelé Sofie probudili do dalšího parného dne. Některé z nich čeká návštěva rockového festivalu. Ten trvá jeden den a vezme místo na národním stadionu Vasila Levského - večer jako zlatý hřeb vystoupí šest německých chlapců z NDR, co si říkají Rammstein.
Zatímco budou kluci a holky celý den na stadionu pít, jíst a pařit, bude zbytek nepracujících postávat 500 metrů od stadionu, tedy před parlamentem a házet po budově vejce, potažmo šutry. Všiml jsem si, že na pár českých serverech proběhla informace o tom, jak lidé nechtěli pustit poslance domů z práce a obklíčili vládní autobus, který zasypali vším, co jim přišlo do ruky.
Nikde, ani v Bulharsku ne, se ale nepíše o tom, jak policajti opět vzali do rukou obušky a rozmlátili hlavu mladé holce, která byla v davu, protože už se dávno nejedná o záležitost chlapů; v davu jsou všichni - ženy, muži, teenageři i důchodci. A všichni dostávají po držce, a všichni se denně vrací, protože jim vládnou lidi, kteří prohlásili, že jim je putna, co říkají ti venku, my ten mandát, co jsme si sami přidělili, nesložíme.
Policajti berou obuškama i zpravodajské kamery, aby se do světa nedostalo, jak dávají demonstrantům na frak. Do zpráv se nedostalo ani to, že se prezident (podle zpráv na straně protestujících) drží v koutě a je ticho. Ani to, jak se po centru procházelo pár mladíků s pivama v rukou, když kolem jelo policejní auto, ze kterého vystoupil policajt a ještě než auto zastavilo, rozbil jim hlavy bez toho, že by vůbec byl v okruhu několika bloků náznak nepokoje.

Zrovna se blíží srpen. To znamená, že ze Sofie je půlka lidí pryč. Kdoví, co vypukne v září, až se lidi vrátí z dovolených a zjistí, že sliby o zlevnění elektřiny vzaly za své. V únoru totiž eskalovalo tiché třiadvacetileté napětí v lidu tím, že se projevilo zdražení elektřiny o 13 procent.
V posledních měsících se žilo slibem, že elektřina půjde dolů o pět procent, ale pak se někdo začal šťourat v tom, jak to bylo řečeno. Slib totiž zněl zlevnění až do pěti procent (v praxi tak 1,5 procenta). A v bulharské praxi to znamená, že byl podán návrh na zdražení o 30%, a proč vlastně ne už od září.
Takhle to tady chodí.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama