To ruka chtivá protestu

7. července 2013 v 18:37 | Milllhause |  Bulharské dny
Byl první den nového století, lidé se ještě nevzpamatovali z oslav, kdy čekali na příchod nového a lepšího věku, kdy všichni budou mít teplou vodu, zdravotní péči a létající balón. Vyšli do města a poprvé v životě viděli tramvaj. Ty v Sofii začaly jezdit 1. ledna 1901.
Jinak to v Sofii ale opět vře. Nikoho tramvaje nezajímají, snad jen ty, co jedou k parlamentu, protože se tam už pětadvacátým dnem Bulhaři schází, celé dny postávají a jen tak toho nenechají. Čekají, až odstoupí vláda, kterou si sami zvolili měsíc zpátky.
V únoru po čtyřech letech sesadili stranu GERB. V červnu si ji ale zase zvolili. Gerb se do parlamentu dostal s 30% hlasů - spolu s ním se tam protlačili Turci, Komunisti a Ataka (bulharská Dělnická strana). Kvůli uzavření koalice s turky a komunisty, ale lidé Gerb sesadili znovu a teď by byli vůbec nejradši, kdyby odtama všichni odešli, a už se nevraceli. Byli by nejradši za bílého rytíře s lidskou tváří. Ale nikdo takový se zatím nenachází.
A tak kdo může se každý den vrací před parlament, pije kafe a debatuje a skanduje a čeká. V horku nebo dešti je centrum města každý večer neprůjezdné a lidi objíždí centrum, aby se dostali domů, ale nikomu to nevadí. Více jim vadí komunista v čele vlády.

Lidi by nejradši všechny politiky dostali do rukou, a bez rozdílu vyznání je profackovali, potažmo fyzicky vzdělali. Protože ačkoliv politici dostávají takřka denně palbu rajčat a vajíček z příhlížejícího davu, ani to s nimi nehne. Přesto se protesty na rozdíl od února zatím obešly bez krve a obušků. Až na lítající zeleninu a skandování a prověřování totožnosti je vše ok.
Jen se jeden musí zamyslet, co se stane, až vláda odstoupí a budou nové volby. Najde se zase 300 000 falešných hlasovacích lístků? Zvolí si lidi zase tu stejnou vládu, kterou budou chtít po pár týdnech odvolat? Vzhledem ke zkušenostem vše napovídá, že ano. Že se to jako na kolovrátku bude opakovat pořád dokola.
 


Komentáře

1 Gabča Gabča | Web | 7. července 2013 v 18:41 | Reagovat

Jsem mladá a chci se seznámit, klikni na můj webík abys zjistil víc!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama