Bulharské dny

21. března 2014 v 7:26 | Milllhause |  Bulharské dny
Met Dejmon a Džordž Klůny Bulharům nedělají problémy. V Bulharsku se na originální znění jmen nehraje. Jak se tady slyší, tak se taky píše.
"To i u nás," řekne si Čech. Jenže u nás se v novinách nenapíše "Do konce en ejdž el zbývá posledních pět kol. Uspěje Jágr a Njů Džersí?" Jágr se tady řekne Žágr, protože J se čte jako ž. Odnesl to Žak Nikolsn i čeští Žanové a Žitky.

Taky se tady nejde daleko pro ránu nebo pomstu. Už jsem jednou psal, že nám někdo pomazal dveře hovnem. Tam, kde chodíme venčit psy, se asi před měsícem pohádaly dvě ženské. Vjely si do vlasů, protože se nedokázaly shodnout na tom, čí děti se o ně postarají; jestli syn Krasimíry se postará o Krasimíru, nebo dcery Zlatky o Zlatku. A tak Zlatka chytla Krasimíru pod límcem, a Krasi ji na to vpálila pěstí.
Další den ráno odpověděly na otázku Zlatčiny dcery, které vběhly na dvorek a vrazily dva políčky Krasimíře. Krasi se pak uchýlila k pomstě.
Dvorek patří k jedné škole. Psi do něj skáčou a my do něj vcházíme škvírou v železném plotě. Jedna tyčka totiž chybí a tak se dokážeme do mezery mezi železnými šprušlemi vtěsnat (slovo šprušle jsem právě použil vůbec poprvé). Krasi k téhle škvíře přišla s parafínem a pečlivě jím tyčky natřela.

A není pravda, že se v Bulharsku netřídí odpad. Akorát že na to nemáme popelnice, nebo stroje - máme na to přímo lidi. Den co den, jeden za druhým z popelnic vybírají plasty, nebo skla, nebo cokoli jiného a odvážejí je na legální skládky, kde za příspěvky dostávájí kousky lvů, neboli centy, neboli stotinky, neboli peníze.
No a nakonec probíhá fotbalová liga, která se nehraje systémem, jako u nás, nebo vlastně všude, ale po skončení základní části se hraje play-off. Tabulka se rozdělí na dvě poloviny - první půlka hraje o titul, spodní polovina o udržení, ve které spadnou hned čtyři týmy (zatím to vypadá blbě pro Lyubimets, Gotse Delchev a hned dva týmy z Burgasu).
K titulu je naopak nejblíže Litex Loveč, Ludogorets a CSKA Sofia.

V Bulharsku už pučí květy lípy, lidé chodí nalehko v tričku a každý den svítí slunce.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama