Bulhaři a Führer

28. ledna 2015 v 12:42 | Milllhause |  Bulharské dny
Máme doma už třetím rokem psa, kterého chodíme venčit. Tím se dostáváme do interaktivních setkání se spoustou jiných pejskařů, ať už na ně křičíme, nebo se s nimi smějeme. Naši fenu je lépe držet na uzdě, protože člověk nikdy neví, kdy ji jebne v palici a začne se vztekle sápat třeba i na dlouholetého parťáka.
Nedávno jsme byli takhle z večera venku, cupitali jsme po všudypřítomném ledu, až jsme došli ke škole, kde jsem Aryu prostě pustil na školní dvorek a nechal si zaběhat s Jerrym, což je pes Huskey, přítulnější než kdejaká kočka. Dal jsem se do řeči s Jerryho majitelem a během pětiminutové konverzace jsme probrali led, počasí a Ostravu.

"Já jsem fanoušek führera," řekl najednou a pozoroval mě. Přikývl jsem na znamení, že jsem pochopil, co mi chce říct. Řekl mi to totiž v den, kdy byli vyvraždeni novináři z Charlie Hebdo. "Ty asi fanoušek nejsi, že?" zeptal se.
Řekl jsem mu, že tedy zrovna ne, když vezmu v potaz, že zrovna čechy chtěl vyhladit hned po židech. V Bulharsku ale není zas takový problém najít na stěně nakreslený klikyhák, nebo tržiště s přilbami a noži a čajovými lžičkami, do kterých je vyrytý hakenkreuz.
Než jsem do Bulharska připlachtil, neměl jsem o bulharech zrovna valné mínění, co se týče národního cítění pro mír. V obou světových válkách stáli po boku Německa a v roce 68 k nám dokonce poslali tanky. Naštěstí se stále učím, že svět není černobílý. Takže jak to v té druhé světové válce bylo?
Byl tu car Boris III., který Bulharsku tehdy vládnul. Nyní má na kraji Sofie, ve směru na Plovdiv, obrovské zahrady, kde se můžete za pět leva projít. Uprostřed zahrad je jeho palác a kousek od něj jeho hrob. Do hrobu jej poslal údajně sám Adolf Hitler. Nebo britská tajná služba. Nebo to byl tehdy opravdu jen infarkt.

Vypadá to, že se bulhaři připojili k ose řím-berlín-tokio jen proto, aby si mohli k zemi navrátit území, o které přišli v rámci smluv po prohrané 1.světové válce. A toho se jim taky dostalo; od té chvíle se tak začalo Borisovi přezdívat Car Osvoboditel.
Jenomže potom chtěl Hitler něco nazpátek, a tak nutil Borise posílat židy do Polska a aktivněji se bít s Bolševikem. Boris ale nepovoloval bulharským dobrovolníkům na fronty odjet a židy místo do Polska posílal do Palestiny. V srpnu roku 43 tak přijel k Hitlerovi na kobereček. Zemřel krátce po návratu a posmrtně obdržel řády v USA, Británii, Rusku, a několika dalších evropských zemí, ať už za záchranu padesáti tisíc židů, nebo osvobození Makedonie.
 


Komentáře

1 Ema Ema | E-mail | Web | 9. ledna 2016 v 23:38 | Reagovat

UFFF

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama