Dva miliony minut

25. června 2015 v 14:13 | Milllhause |  Bulharské dny
Naše mezinárodní rodina se nedávno rozrostla o nového člověka. Malá Ema se na svět vyklubala na jihu Evropy, v jedné sofijské porodnici. To je v Bulharsku a proto i ona je nyní právoplatnou Bulharkou. Protože jsem ale přeci Čech, chci aby i ona byla Češkou. Myslel jsem si, že to funguje automaticky, ale není tomu tak, přátelé. Je to byrokracie, po které se mi už začalo dokonce trochu stýskat; poslední dobou vše na úřadech vyřizuji až překvapivě snadno a s úsměvem.

Takže.. Co dělat, pokud žijete v cizině, nejste ženatí, ale přesto plodíte děti. Je potřeba zjednat si schůzku na ambasádě. Ta v Sofii se přestěhovala, takže už člověk nemá pocit, že vchází na výslech vedený vyšetřovateli KGB, když jde na návštěvu; ta budova, která českou ambasádu hostila, vypadala a vypadá jako vyvržená z padesátých let minulého století.
Pokud chcete svému bulharskému dítěti objednat české občanství, vemte s sebou rozhodně matku toho dítěte. A spolu s vámi doneste rodný list svůj, rodný list dítěte, potvrzení o přiznání otcovství, pas a necelých padesát lvů, připravených k podarovaní státnímu aparátu. Potom už postačí jen počkat šest měsíců a voila. Na světě bude nová bulharská Češka.
Zeptal jsem se dopředu, abych později nebyl překvapený, jak to bude se mnou, až se tady v Bulharsku ožením. Co prý se se mnou stane. Budu nejenom Čech, ale budu taky Bulhar? Tak nějak automaticky a bez prodlužování?, ptal jsem se s nadějí. Řekli mi, že ne. Čeká mě úplně stejný proces jako malou Emu. A aby toho nebylo málo, na stejnou eskapádu se může tešit i moje vyvolená, protože také ona by ráda okusila život Češky. Když už hold Češi pomalu vymírají, rozhodnul jsem se svému národu pomoci a tak pak Karfík zásobuje, co to dá.

Jinak má bulharská mise čítá už dva miliony minut. Když jsem sem odjížděl, někteří lidé mi jich nezvěstovali ani devadesát tisíc. Pořád se mi tady líbí a tak hledím s nadšením a nezměrným optimismem vstříc dalším šesti miliónům minut, které na Balkáně strávím. O šest miliónů minut později to bude zřejmě jiný svět; možná o jednu velkou válku bohatší, možná s pět metrů vysokou stěnou na jižních březích Evropy, možná s více státy na místě, kde býval jediný. O byrokracii ale určitě nepřijdeme.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama