Kurban

1. června 2015 v 16:11 | Milllhause |  Bulharské dny
Jsou a budou bulharské tradice, kterým neporozumím. Jedna za všechny - těhotné dámy a děti nesmí v Bulharsku chodit na hřbitovy a už vůbec ne na pohřby.
S pohřby je ale spojena i jiná tradice. Čtyřicet dní po nebožtíkově pohřbu se na jeho hrob nosí jídlo. To se na hrob položí a taky rozdá ostatním lidem, ať už sousedům, nebo potulným. V takovém případě je podání jídla něco jako prosba za odpuštění. Během 40 dní od pohřbu by se taky v rodině neměly konat žádné oslavy, i kdyby to měly být narozeniny nebo svatba.

Jsou ale tradice, kterým rozumím, možná protože se týkají jídla. Některé takové tradice zahrnují uvaření polévky zvané Kurban. Ta se dělá z telecího nebo jehněčího (z mláďat tedy), zeleniny a nejrůznějších sad koření. Včera ve vesnici Govedartsi, která leží pod nejvyšším bulharským pohořím Rila, zapálili kolem sedmé ranní deset ohňů. Na každý z nich postavili kotel a v každém z nich začali (velice pomalu) připravovat stolitrový příděl Kurbanu.
Když byly kolem páté odpoledne polévky hotové, přišel na řadu místní kněz, který polévku posvětil. Celá vesnice se potom postavila do kruhu, nebo takové řady, a každý dostal zdarma jednu porci. Ten, kdo přišel s kyblíkem, si už musel připlatit.
Kurban se rozdává, když se slaví výročí, nebo když právě probíhá jeden z duchovních svátků. Někteří domorodci se sice trochu naštvali, protože zvedli cenu Kurbanu oproti loňsku skoro o 100% na devět Leva, přesto si jej ale koupili; jak mi sami potvrdili, nepřijmout Kurban v takový den je hřích. Navíc je to fakt dobrá polívka.
Kurban ale nemusí dělat jen město obyvatelům. Připravují jej i rodiny, ve kterých došlo k nehodě, kterou ten dotyčný zvládnul přežít. Mohlo jej srazit auto, nebo mohl vážně onemocnět, ale dokázal se z toho dostat. V takovém případě rodina uvaří Kurban a rozdá lidem jako poděkování vyšší síle.

Ještě k tomu pohoří Rila. Nejvyšší hora Musala má 2925 metrů nad mořem. Tahle hora, která je nejvyšší na celém Balkáně, to nemá vůbec jednoduché s vlastní identitou. Jméno Musala (mus allah) dostala během dob turecké nadvlády. Předtím se údajně jmenovala Tangra ( i když to sami bulhaři moc nepotvrzují) a po dobu největší popularity jednoho ruského politika se dokonce jmenovala Stalin.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama