Sofijské autobusy

12. června 2015 v 9:52 | Milllhause |  Bulharské dny
Běžte do zadní části autobusu, taková cedulka je v jednom ze sofijských autobusů přilepena na stěně za řidičem. Téměř to vyvolává pocit, že má s cestujícími řidič jakýsi problém. V dalším autobuse je nad dveřmi u řidiče napsáno Běžte k jiným dveřím, toto není východ. Hned pod tím nápisem je na zemi vytisknutý nápis Nestůjte ve východu. Tolik k obrázku nervózní atmosféry, která panuje při převozu v Sofii.
V přední části autobusu jsou digitální hodiny, aby cestující věděli, kolik je hodin. Za tímto účelem je tam kdysi nainstalovali. Problém je, že nikdy nefungují; tedy fungovaly jen jednou za tři a půl roku, co jsem tady. Zpravidla se rozchází s realitou o jedno ledne, ať už dopo nebo odpo.

Autobusy jsou v Sofii velice různých kvalit. Staré rachotiny drží pospolu jen tak tak, takže když autobus zahne, z kolena autobusu na vás začne foukat. Před pár lety ale Sofie nakoupila z Plzně 50 autobusů a tak se na některých linkách cestování do práce změnilo k lepšímu.
Jako nejnebezpečnější autobus v Sofii byl prohlášen bus číslo 11. Jednak je to křáp, ale krom toho má na starosti vůbec jednu z nejdelších tras, ze Slatiny do Ovche Kupel. Tahle cesta v osm ráno nebo šest večer zabírá tolik času, jako cesta z Ostravy do Olomouce. Proč je nejnebezpečnější? Protože sbírá lidi z celé Sofie a to hned v několika rozbijutidržku čtvrtích.
Pokud nemáte lístek a nemá ho už ani řidič, jedete zadarmo. Revizor s vámi nic nezmůže, pokud vám sám lístek neprodá, většinou ale jen mávnou rukou. Dokonce když někdo lístek necvakne, často jej revizor nechá přejít k řidiči, aby si lístek koupil. Pokud se stane, že lístky u řidiče došly, mávne revizor zpravidla rukou a kouká z okna. Špatně naladěný revizor si může naúčtovat pokutu za dvacet lvů.

Sami řidiči jsou asi jako všude jinde kapitola sama pro sebe. Jsou imrvére nasraní, ale není se co divit. Bulhar neříká:"Dobrý den, můžu poprosit jeden lístek?" Bulhar říká:"Lístek." Když pak s takovou téměř historickou kraksnou musí šoféři kolovat uličkami centra města a zlověstně mávat na majitele ledabyle zaparkovaných Priusů a jiných džípů, není se co divit, že jsou s nervama na štíru.
Dost často zahlídnu šoféra autobusu, jak si z okénka odklepává cigaretu, nebo jak mluví sám se sebou, protože ho před čtyřmi kilometry někdo předjel tak, že musel dupnout na brzdu. Řidiči městských dopravních prostředků tak chodí do penze už před šedesátými narozeninami. Stejně jako samotné autobusy.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama