Musala

14. září 2015 v 18:37 | Milllhause |  Bulharské dny
Minulý týden jsem se po směru větru zvládl vyscáti na nejvyšší balkánský bod. Ve výšce bez pětasedmdesáti metrů rovných tři tisíce jsem se vyšplhal díky lanovce a mlze, které my alpinisté říkáme mlíko, protože v ní vidíme úplné ho*no. Pokud bych měl k dispozici slunečný den, měl bych možná problém se nahoru dostrkat; v mlze jsem totiž neviděl ty skály, ke kterým jsem se blížil a moje sebevědomí tak nedostalo trhliny.

Hora Musala má celých 2925 nad mořem (nevím, nad kterým) a její jméno znamená Blíž Bohu (Mus Allah). Kdysi se ale jmenovala Stalin a tak jsem neváhal a horu na jejím vrcholu pokropil. Na horu se ale samozřejmě neleze z výšky nula, ale buďto z 1315 m.n.m., kde se nachází městečko Borovets, nebo z výšky 2369 m.n.n., kde končí lanovka. Já jsem zvolil cestu lanovkou.
Z lanovky je to prvních pár kilometrů příjemná procházka po straně masivního údolí, které si nic nezadá se scenérií z filmů o Pánovi prstenů, nebo z těch o Vinnetouovi. Kochat se lze, pokud tedy není mlha, která ten den byla a tak jsem prostě jen šel kupředu, až jsem narazil na první jezero, které leží u Chýše Hut. Tam je možné se napojit čaje a polívky. Chýši jsme ale s výpravou pro hustou mlhu přehlídli a pokračovali vesele v cestě. To byla, jak se později ukázalo, chyba. U chýše je nejenom jezero, ale taky rozcestí. Můžete jít vpravo, kde je schůdná cesta okolo dalších horských jezer, nebo můžete jít vlevo, kde je skála a obří balvany. My jsme šli vlevo.

Taky mi začala být zima a tak jsem za sebou nechal pár členů výpravy. Potom, co jsem se zpocen a hrd vyšplhal po skále do výšky zhruba 2500 m.n.m., uviděl jsem právě ty alpinisty, které jsem nechal za sebou a kteří šli vpravo. Popíjeli čaj a čekali. Já udělal totéž až na vrcholu, na který jsem dorazil za dvě hodiny a kde pro hrdiny dne čeká krčma s čajem a rumem za třináct českých (neboli jeden bulharský). Skutečně lidová cena na tu výšku.

Server ii.uib.no hovoří o trase na sedmý nejvyšší evropský vrchol jako o poměrně jednoduché vycházce (pokud na určitých místech zahnete vpravo). Tohle potvrzuji a další horské nadšence na výšlap na tento vrchol vyzyvuji.
 


Komentáře

1 MoniaX MoniaX | E-mail | 25. února 2020 v 14:34 | Reagovat

Neco pro chlapce, potkejte divky z oblasti - http://girlssnapshots.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama