Listopadové Bulharsko

9. listopadu 2015 v 18:07 | Milllhause |  Bulharské dny
Mezi bulharským lidem se traduje, že je na tom Bulharsko stejně jako Řecko, jen si toho zatím nikdo nevšimnul. Ceny rostou, zatímco výplaty se hrnou vzhůru jen velice nerady a k tomu denně dochází k fatálním byrokratickým přehmatům. Takže co se stane, když úřednické mlýny melou nejen pomalu, ale k tomu i blbě?

Radomir Radlev zemřel před osmi lety. Zanechal po sobě dceru a pro tu dceru byt. Nějakou dobu před skonem měl přítelkyni, vztah jim ale nevyšel, ačkoli spolu už žili na hromádce. Dnes, o téměř desetiletí později, chodí na adresu bytu pořád pohledávky plateb na jméno expřítelkyně zesnulého otce, takže dnes už dospělá dcera chodí léta vysvětlovat, že s tou osobou nemá nic společného.
Nebo jiná příhoda. Ludmila Lebeda měla kdysi byt, ve kterém žila se svým synem Ivanem Lebedou. Dostali se do finančních potíží a tak byt prodali Cvetance Stojanové. Cvetanka Stojanová o osm let později přepsala byt na svou vnučku Lanu. O další tři roky později Lana byt přepsala na svou (ještě nezletilou) dceru. Dnes, o další dva roky později, soud na adresu bytu poslal upozornění, že za dva týdny si exekutor přijde po movité předměty Ivana Lebedy, který už ale na adrese deset let nežije.
Policie říká, že to je věc soudu. Soud říká, že když Lebeda na adrese kdysi žil a nová adresa je neznámá, nemá na výběr. Víc soudce neřekl.

Mimochodem, policie. Policisté jsou v těchto dnech vynervovaní jindy než více. A více než jindy. Policisté mají v Bulharsku směšné výplaty. To je fakt; pobírají asi 700-900 Leva měsíčně, tedy asi dvanáct tisíc a tedy asi jen o 100 leva víc, než má pokladní v Kauflandu, nebo chlápek na benzínce. Nikdo se tak nediví, že se rozhodli protestovat, když se vláda rozhodla jim snížit platy a prostestovat se rozhodli způsobem, který by skutečně mohl vládu donutit platy nesnižovat. Zatarasili cesty na Orlově mostu v centru města. Tím tak způsobili kolaps v celém centru a taky na bulvárech Tsarigradsko Shosse a Bulváru Bulgaria, což jsou jedny z hlavních tepen města.
Velice jsem se divil, když jsem čekal za jasného odpoledne na autobus domů právě na Tsaigradsko Shosse. Od Orlova mostu jsem byl pět kilometrů daleko, ale přesto doprava stála. Nechápejte mě špatně; podobná zácpa není neobvyklá, zvlášť když už sedm minut prší, ale opakuji, že bylo jasno.
Ukázalo se, že ani v Bulharsku (tak jako u nás) nemají státní zaměstnanci právo konat protesty. Když minystryně vyšla z parlamentní budovy, aby to tisícovce policistů připomněla, dostalo se jí odpovědi, ať tedy zavolá policii, nebo armádu; vojáci protesty už plánují taky. A stejně tak je plánují lékaři, kteří by dokonce měly peníze vracet za to, že příliš mnoho lidí poslali na státem placené léčebné zákroky.

Přesto je venku krásně a Ema řekla první slovo TATA, což ale mohlo být i DADA. Nevím tak, jestli mě volá, nebo jen nadšeně s čímsi souhlasí.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama