Volím, sčítáš

3. listopadu 2015 v 10:31 | Milllhause |  Bulharské dny
Co je nového, krom toho, že oholili holého. V Sofii proběhly městské volby. Bulhaři volili starostu Sofie a potom spoustu dalších starostů do městských částí. Měsíce tak na lidi vykukovaly různé obličeje z plákátů, aby daly na vědomí, že jsou jedněmi z nás. Nebo že jimi kdysi byli (ale teď že jsou na plakátu).
Hlasy sofijského lidu se sčítají pro všechny okrsky a celou Sofii vždy na jednom místě. Po prvním kole tak nahnali do haly Armeec na 6 000 lidí, aby to všechno sečetli. Všichni tihle dobrovolníci příšli počítat, ale nepočítali s tím, že se celé to sčítání malinko protáhne.

Protože žijeme tam, kde žijeme, jsou lidé už velice hákliví na to, když se objeví třeba jen náznak volebního podvodu. Jako onehdá, když se najednou objevil pytel s 300 000 vyplněnými lístky. Bylo to zvláštní, protože se ještě ani nezačalo volit. Tehdy šlo o volby do parlamentu, ale ani "menší" volby nejsou brány na lehkou váhu.
Když se tedy přešlo ke sčítání, zamkla policie moderní multifunkční halu na několik západů a nikoho nepustila ven. Ačkoli zákon říká, že lístky jsou neplatné 24 hodin po dokončení voleb, lidi byli zavřeni uvnitř dva dny a dvě noci. Na průhledných dveřích haly se tak začaly objevovat nápisy jako Pomoc a Zavřeni už druhý den.
Vůbec největší problém bylo nedostatečné zásobování vody a jídla. Lidi tak neměli možnost si zajít pro jídlo, které jim ani nikdo nepřinesl. Krom několika hospitalizací je největší tragédie potrat ženy ve čtvrtém měsíci. Určitě nikoho nepřekvapí, že za celý tenhle fatální cirkus není nikdo odpovědný.
Minulý týden se konal protest proti národní televizi, která se během celého incidentu omezila na zprávy "Probíhá sčítání hlasů", aniž by slovem zmínila, co se v sále doopravdy dělo (jako soukromé televize, s reportéry spícími na místě).

Vzpomínám si, že to nebyl ani týden po mém příjezdu do Bulharska, když kamión na přechodu kousek od našeho domu srazil mladou matku s dítětem. Matka dítě před nárazem ještě odhodila, čímž mu zachránila život, ale sama zemřela. Její manžel nedlouho poté na křižovatku dorazil s pistolí, připravený řidiče popravit (na poslední chvíli jej zastavila policie).
Nedivil bych se, kdyby podobně zareagoval i manžel matky, která potratila kvůli aroganci ať už policistů nebo organizátorů. Myslím, že to je jedna ze zamlžených cest, odkud vycházejí maniaci, kteří vezmou do ruky samopal, vejdou do kanceláře nebo na úřad a začnou střílet kolem sebe. Aniž bych to schvaloval, pomalu jim začínám rozumět.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama