Vánoční mlha

20. prosince 2015 v 14:15 | Milllhause |  Bulharské dny
Na Sofii padla mlha; je slunečno, ale je mlha. Když je zamračeno, není po mlze ani památky, ale když je slunečno, má mlhy každý dostatek. Pro ilustraci nálady: za dvaapadesát měsíců v Bulharsku je tohle už třetí (!) článek s mlhavým motivem. Pamatuji si dva roky zpátky, jak jsme tady měli ultimátní mlhu po tři krásné slunečné týdny. Přivolal ji na nás zřejmě nějaký makedonský šaman, protože jen co se tehdy po třech týdnech paní mlha odebrala ze Skopje, usídlila se o dva dny později v údolí zvaném Sofie. Teď na tom tak špatně ale nejsme, protože se mlha zpravidla během dne rozpustí, potažmo rozežene. Zpravidla se tak děje kolem čtvrté hodiny odpoledne, tedy zpravidla ve chvíli, kdy slunce začne zapadat.
Po sněhu asi jako všude jinde v Evropě není ve městě památky. Jen jednou přišel mrak, po dva dny objímal vrcholek Vitoši a zanechal po sobě bílou čepici. Jo a ke konci listopadu jsem jeden večer venčil psa, když z nebe začaly padat malé sněhové vločky, ale spíš takové jehličky; nepřežily ani do rána. Vypadá to tak na další suché Vánoce, které si já osobně vždy užiju více než svátky na blátě. Pisálek říká: buďto sníh, nebo sucho.

Vánoce. Za čtyři dny dojde ke Štědrému dni a tak mě napadlo, že bychom si mohli pořídit vánoční stromek. Protože ale v rodinném životě není nic příliš jednoduché a každý má potřebu říci svou, žádný nemáme. Můj návrh byl vzít jeden z živých stromků, co prodávají kousek od Nového slatinského trhu, kde trhovci postávají na chodnících ohraničených mladými jedlemi. Ty stromky už jsou stejně na cestě k uhynutí a tak chci jejich úhynu dát smysl. Jenomže potom moji milou napadl krásný nápad koupit stromek, který bychom mohli po svátcích vložit zpátky do země, tedy stromek s kořeny, který ale u toho Nového trhu neprodávají. Tím ta konverzace skončila. Měl jsem strach tam zajít na vlastní pěst a jeden stromek koupit, ale vzmužil jsem se a požádal o svolení. Povolení jsem skutečně dostal (spolu s rozpočtem) a dnes tak pro něj zajedu. Problém číslo jedna "vánoční strom" jsme tak vyřešili jednou provždy pro tyhle Vánoce.
Problém číslo dvě "ozdobení stromku" stále visí ve vzduchu. Určitě ho budeme chtít nazdobit, pro kteroužto příčinu jsme už loni koupili celou sadu rozmanitých předmětů, které na stromek hodláme naházet. Všechna ta zdobítka a cetky jsem po loňských svátcích hodil do jedné tašky, aby se nám něco nepoztrácelo, letos ale nemůžu najít tu tašku a tak se nám neztratilo něco, ale všechno.
Ačkoli nebudou moc vidět, mohly by to přesto být ideální Vánoce.
 


Komentáře

1 Žolanda Žolanda | E-mail | Web | 20. prosince 2015 v 16:19 | Reagovat

Úžasné ;)

2 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 20. prosince 2015 v 18:23 | Reagovat

Nápad se stromkem, který ožije po zasazení je nádherný, když si představím, kolik stromků přijde na Vánoce vniveč...
Já jsem zdobila už včera :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama