To se málo ví: Sebevražda před kamerou

19. dubna 2016 v 14:49 | Milllhause |  Seriály
"Prosím, opusťte sál, pokud by to na vás mohlo mít vliv," řekl, otevřel obálku z festovního papíru a vytáhnul revolver Smith & Wesson Model 27. Byl čtvrtek dopoledne, 22. ledna, 1989. V Pensylvánii byla toho dne svolána konference Robertem B. Dwyerem, místním politikem, který byl nařčený z braní úplatků, což do konce života odmítal. Reportéři na konferenci přišli pro zachycení Dwyerovy rezignace, ale namísto toho Dwyer dostál svého dávného slibu, že po tomhle procesu dá novinářům příběh desetiletí.

V raných osmdesátých letech přišli v Pensylvánii na omyl, kvůli kterému bylo státním zaměstnancům odváděno z výplaty na pojistném více, než by mělo (v součtu šlo o milióny dolarů). Stát tak začal po firmách vyžadovat čísla, aby mohli refinancovat poškozené zaměstnance a vrátit jim peníze. Jak to tak bývá, někdo to zneužil a jak to tak bývá, někdo to udal. Anonym, který kontaktoval guvernéra Dicka Thornburgha, hovořil o úplatku v rozmezí $4.6 milionu, přičemž prst ukázal na Budda Dwyera, v té době znovuzvoleného pensylvánského pokladníka, tedy šéfa nezávislého úřadu, který hlídá a nakládá se státními financemi.
Dwyer jakoukoli vinu kategoricky odmítal a taky proto odmítnul návrh státního návladního na přiznání se, což by znamenalo pět let vězení, rezignaci na post pokladníka a plnou spolupráci s vládou. Dwyer chtěl k soudu, kde chtěl dokázat svou nevinu. To měl však stížené tím, že spousta svědků spojena s úplatkářským skandálem nebyla u soudu vůbec přítomná; soudu se účastnili pouze přímí obvinění. V prosinci 1986 byl Dwyer dle očekávání uznán vinným a odsouzen k 55 letům vězení a pokutě $300,000. Odsouzení bylo naplánováno na 23. ledna 1989; den po neslavně slavné konferenci.

"Ne, ne, nedělejte to, tohle někomu ublíží," řekl Dwyer směrem k několika mužům, kteří se k němu začali přibližovat, zatímco máchal zbraní. Před malou chvílí rozdal tři obálky třem lidem ze svého týmu (v obálkách byly poslední vůle a dopisy rodině). Po dokončení skoro hodinového monologu a rozdání obálek tak vložil hlaveň pistole do úst a stisknul kohoutek. Celou situaci sledovaly desítky reportérů v sále spolu s pěti kamerami. Napodobil tak Christine Chubbuck, která se zmítáná depresemi zastřelila v živém televizním vysílání v roce 1974 (a stala se inspirací pro film Network).
Dwyer nejspíše ale na nic podobného nemyslel. Přesvědčen o své nevině neviděl jiného východiska (jiný obviněný William T. Smith po letech přiznal, že ve výpovědi lhal o Dwyerově roli v kauze za příslibem nižšího trestu). Jeho rodinu táhlý soudní proces téměř zruinoval a právě kvůli jeho doživotnímu setrvání ve funkci mohla Dwyerova žena a dvě děti dostat náhrady (ve výši více než 1 milionu dolarů). Většina přátel se shodla, že toto mohla být hlavní pohnutka. V roce 2010 o Dwyerovi vzniknul díky rodině a dobré vůli několika lidí z úplatkářské kauzy všeosvětlující dokument jako taková tečka za tímhle smutným případem.
 


Komentáře

1 Fredy Fredy | Web | 19. dubna 2016 v 15:11 | Reagovat

krásný příběh :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama