O Jenny

20. února 2017 v 14:23 | Milllhause |  Film
Tak jsem viděl Forresta Gumpa. Zase. A všiml jsem si něčeho nového. Zase.

Nedalo mi to a začal jsem víc přemýšlet o jedné scéně, která je spíš k smíchu. Jenny v ní hraje na kytaru písničku Blowin in the wind od Joan Baezové (a napsanou od Boba Dylana, já vím). "Splnil se jí sen. Byla zpěvačkou," říká v té chvíli Forrest, který se na ni přišel podívat. Vždycky mi to přišlo spíš dojemné, než směšné. Ani jsem nevěděl přesně proč.
Jenny chtěla být zpěvačkou jako Joan Baez už od dětsví. Není divu, že měla podobné sny; vyrůstala nejdříve s násilnickým otcem a poté v pidi karavanu s babičkou, odkud utekla, jen co vyrostla a měla k tomu příležitost. Jasně, že snila o životě, kdy bude sama sobě vládnout. "Chtěla bych zpívat jako Joan Baez. Být sama na pódiu, jen já s kytarou. Aby lidi slyšeli můj hlas."
Když v tom pajzlu zpívá Kolik let musí být člověk živ, než mu dovolí být svobodný, nestojí na pódiu dospělá Jenny, ale malá holka, která nikdy nepřestala jít slepě za tím snem, který se jí v hlavě vyrojil už při těch útěcích do kukuřičného pole. V jednu a tu samou chvíli si plní sen malá Jenny, která s kytarou v ruce zpívá lidem z pódia, přičemž tam je spolu s ní velká (nahá) Jenny, která si dobře uvědomuje, jak naivní ten sen byl.
Jakmile stojí na mostě a spílá Forrestovi, doopravdy není naštvaná na něj, protože Forrest je v té chvíli jen postava v pozadí. Jenny totiž právě jakoby dostala palicí do hlavy. Přestala žít v mlze a procitla ze snu. V té chvíli na mostě poprvé doopravdy ví, že nikdy nebude zpěvačkou, že celé ty roky ztrácela čas něčím nesplnitelným a navíc i ví, že neví, co by teď měla dělat. Je to stejná chvíle, jako když se poručík Dan ptá: "Co teď budu dělat. Co teď budu dělat?" poté, co přijde o nohy. Jenny to akorát neříká nahlas. V obou scénách je Forrest Gump jen pozorovatel.

Je vůbec Forrest Gump něčím jiným? Je jako mimozemšťan na exkurzi opravdového světa. I sám Zemeckis říká:"Nechtěli jsme dělat aktivistický, nebo politický film. Ať už jde o jakékoli téma ve filmu, rasové nepokoje, Vietnam, éra hippies, vše je poukázáno jen tak, jak by to mohl vnímat Forrest Gump." Možná proto jsou Jenny i poručík Dan mnohem zajímavější a hlubší postavy, které by si klidně zasloužily vlastní film. Alespoň tak to z té rovnice vyšlo mně.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama