Hezké svátky, trhni si vrátky

18. května 2017 v 12:37 | Milllhause |  Bulharské dny
Kdysi měli v Bulharsku zavedený zvláštní systém pokud jde o pracovní svátky. Fungoval tak, že pokud státní svátek padnul na pracovní den a ne na víkend, lidi sice nešli do práce, ale tento sváteční den si museli nadpracovat příští sobotu. Taková sobota se pak stala šestým pracovním dnem v týdnu a to se vším všudy, takže byly celý den otevřené pošty i banky. Jo, taky jsem koukal, když mi jednou na podzim v pátek léta Páně 2011 řekli, že mám jít v sobotu do práce, protože se předminulé pondělí nepracovalo. Dokonce se mi podivovali, že jsem se jim podivoval.

Nakonec ale i Bulhaři pochopili, že je to zkrátka divné makat v sobotu, zvlášť, když ty sobotní směny zase za tak moc nestály. Dělal jsem tehdy v logistické firmě a to nás pouštěli domů už na oběd; ostatní firmy v Evropě samozřejmě odpočívaly a bylo jim putna, že v Bulharsku máme pracovní den.

Loni ke konci prosince nicméně v posledním možném termínu odhlasovali změnu, která tak získala na platnosti už pár dní nato na Nový rok. Starý zvláštní systém vyměnili za nový zvláštní systém. Vyřešili to tak, že teď, když padne svátek třeba na pondělí, tak už to lidi o dalším víkendu nadpracovat nemusí. Nezastavili se ale jen u toho. Když státní svátek padne na sobotu nebo neděli, nejdeme v takovém případě do práce první nadcházející pracovní den, aby nám to nebylo líto.
V Bulharsku máme sedm státních svátků (bez Nového roku, Velikonoc a Vánoc). Nikdy více už tak nemusíme spekulovat, kolik svátků letos padne na víkend a kolik na pracovní týden; těch sedm dnů prostě dostanem v každém případě.

Pořád mě tu dokážou něčím překvapit a to je dobře. Čekám teď jen na to, až někoho napadne dodatek k zákonu o těch státních svátcích, které dělí od víkendu jeden den. Pokud to padne na čtvrtek, nebylo by možná od věci zastavit provoz v zemi rovnou i v pátek. Od toho už jsme jenom krok.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama