V Teplé na betonu

11. května 2017 v 16:13 | Milllhause |  Bulharské dny
Nemáme teplou vodu, ačkoli skoro vždy platíme účty. Nezbývá než v tom obrovském bílém hrnci, ve kterém zpravidla dělám jen vánoční bramborový salát, ohřát vodu a s ní naplnit dva kýble v koupelně. Mé řešení nemá chybu; stačí jen doufat, že nám teplou vodu nevypnou na Vánoce.

Kýblovou metodou jsem se kdysi koupal jako dítě u dědy na chalupě. Ráno jsme nabrali vodu do kýble, kýbl postavili na dvorek a doufali, že bude pražit slunce, aby večer nedocházelo k přebytečnému scvrkávání. Vlastně jsem za to momentální vypnutí teplé vody, za které prý můžou povelikonoční mrazy, rád. Člověku se hned lecos vybaví.

Včera, když jsem se zase poléval Eminým kyblíčkem z pískoviště, jsem si vzpomněl na jednu brigádu. Úplně naposledy jsem se totiž takhle koupal, když jsem před jedenácti lety pracoval během horkého léta na jednom statku v Teplé, což je jedna prťavá vesnice kousek od Mariánských lázní. Nějaký milionář se rozhodl z té zříceniny udělat pension, ale před začátkem pořádných úprav bylo třeba zbourat to, co se spravit už nedalo. Proto zavolali mě. Bydlel jsem tam tehdy v maringotce spolu se třemi Ukrajincemi hned vedle toho statku. Náš jediný zdroj vody byla tamější studna.

Pokud jsem měl v plánu se vykoupat, musel jsem každý večer po rozpáleném dnu vzít do rukou kýbl a jít nabrat vodu. Jako místo pro mou koupel jsem volil betonové kvádry, které ležely pohozené na trávě mezi stodolou a zdí krajního domu statku. Bylo to příjemné místo s výhledem na široká lána polí. Asi třetí večer jsem opět stál na kvádru a poléval se studenou vodou z kýblu. Zrovna mě míjel jeden z mých kolegů. "Zdrastvuj," říkám mu a pořád držím kýbel nad hlavou, abych dal šanci mě osvěžit i těm posledním kapkám.
On neodpověděl; jen prstem ukázal nahoru ke střeše stodoly. Podíval jsem se po směru a uviděl průmyslovou kameru natočenou přímo na mě. Utěšuju se tím, že toho tehdy moc vidět nemohli.
 


Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 11. května 2017 v 18:52 | Reagovat

Třeba ta kamera opravdu nefungovala :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama