Pojednání o lžíci v umyvadle

4. července 2017 v 12:57 | Milllhause |  Bulharské dny
Velikost umyvadla nehraje roli, stejně tak nezáleží na velikosti lžíce; předmětná je poloha té lžíce a ta je vždy pod kohoutkem a dnem vzhůru. V nekonečně se rozprostírajícím umyvadle se nachází pouze jeden předmět zvaný lžíce. Všehomír, v tu chvíli já, neví, kde se lžíce v danou chvíli v nekonečném prostoru umyvadla nachází a stejně tak vědomí samotné lžíce si není vědomo přítomnosti vody, která se co nevidět vychrlí přes trubky až k baterii, která vodu vypustí v ustáleném svislém tvaru přímo do prohlubně lžíce. Ne vedle ní. Ne na její rukojeť. Do prohlubně. Prohlubní nedisponuje žádný jiný z příborů, které se v umyvadle zcela nahodile a neuspořádaně rovněž nachází.
Právě lžíce jako jediná z příborů umožňuje dokonalé rozprostření vody do všech známých koutů umyvadla a v případech dostatečného tlaku i za jeho hranice; pro kohoutek baterie jinak nedostižné místo vesmíru.

Velikost není úměrná následkům. To je známý paradox v prostoru umyvadla. Úkaz zvaný naběračka (v jistých kruzích známý pod názvem šufánek) má veškeré předpoklady pro mnohem ničivější rozprostření vody než v případě lžíce jakýchkoli rozměrů, přesto se tato událost vyskytuje víc než sporadicky, téměř vůbec. Snad proto, že vesmír si z nás rád udělá srandu, ale před pravou pohromou nás ustavičně brání, jako když starší bratr mučí mladšího, ale ničí všechny ostatní, kdož by chtěli činit totéž.

Existuje teorie, že cokoliv, co se ve světě odehrává, je nevyhnutelné. Neexistuje náhoda; pokud nějaká neuvěřitelná událost právě vzala své místo v historii za své, bylo to zkrátka nevyhnutelné. Vše se alespoň jednou za celou historii vesmíru mohlo stát a stalo se to třeba právě teď.
Proto ať je už kohoutek natočený na kterékoli místo nad prostorem umyvadla a jakkoli je umyvadlo zaplněné nekonečným množstvím různých předmětů a jednou nekonečně malou lžící, puštěná voda po spuštění dopadne kde? Přesně tak. Všude. Na linku. Na stěnu. Na všehomíra.

Takto ovšem vypadal starý svět, než byl vyměněn za nový; chaotický ale přesto s daným řádem; pěnivý, myčkovitý. Lžíce zde ztratila svou sílu a v novém uspořádání světa byla snížena na úroveň nože, jehož možnosti pro rozprostření vody byly vždy téměř nulové a to pod jakýmkoli tlakem. Všehomír tak pro jednou dosáhnul svého.
 


Komentáře

1 Chikulín Chikulín | Web | 4. července 2017 v 16:36 | Reagovat

vtipné :-D bohužel né každý má myčku :-(

2 smartly smartly | Web | 7. července 2017 v 18:40 | Reagovat

A to si smartly myslel, že je jediný, kvôli komu sa vesmír takto ohýba :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama