Po pivu bývám chytrý

4. srpna 2017 v 13:28 | Milllhause |  Bulharské dny
Říká se o mně, že po pár pivech je to se mnou k nevydržení; jsem pak totiž chytrý jako rádio. Když už dnes máme mezinárodní den piva, nezbývá než dokázat, že k tomu být "moc chytrý" pivo už vůbec nepotřebuju.

Napadlo mě si otevřít wikipedii a podívat se na články o galaxiích. Přečíst ty části bez spousty čísel. Přeskočit pasáže s neznámými slovími. Pak si z toho odnést asi tak pět procent a ty pak tady prodat tak, jakože tomu rozumím.
Nedávno jsme se totiž s přáteli bavili o mimozemšťanech. Jsou tam někde, ať už v podobě bakterií, ve vzduchu plovoucích ryb nebo civilizace, která se může pochlubit vlastními Rolling Stones? Samozřejmě, že ano. Uvidíme je ale někdy? Ale, ovšemže ne..!

Jenom na dvorku okolo našeho jednoho slunce se vedou diskuse o pár místech, kde kdysi mohl život existovat. V naší galaxii je ale až 400 miliard dalších takových sluncí a asi 100 miliard planet. Mléčná dráha patří do něčeho, co se jmenuje "Místní skupina galaxií". Tam patří třeba Andromeda (až trilión sluncí) nebo Galaxie v Trojuhelníku (pch, jen asi 40 miliard sluncí). Ale to jsou pořád jen tři galaxie. V Místní skupině je jich dalších 54, včetně trpasličích (což doplňuju, abyste si náhodou nemysleli, že jsem je nezapočítal). A potom jsou i další skupiny jiných galaxií, o kterých jsem si už ale nečetl.

Jiná forma života někde určitě bude, ale co inteligentní život. Tady se můžeme z vesela pohádat, protože odpověď beztak nikdy nikdo mít nebude. Někde psali že se nacházíme zhruba uprostřed šestého cyklu, který až vyhyne, tak se na Zemi časem objeví sedmý cyklus. Chci říct, že času moc není.
Dám tomu ale šanci a řeknu si, že na některé z těch planet inteligentní život je. Dorozumívají se verbálně a třeba jazykem, který zní úplně stejně jako staročeština (proč by se nemohli bavit staročeštinou?). Dám tomu, že už před milióny lety vyslali do vesmíru koráb, který s sebou nese nahraný vzkaz. Dám taky tomu, že tady pořád budeme, až k nám z té dálky ten signál dopoutuje. Než se dohodneme na tom, co jim odpovíme, a než ten náš signál doptuje zpátky k nim, bude už nejspíš po jejich civilizaci milióny let amen.

Kosti kůže lejno vítr mrak.
To všechno je mámení.
Stejně jednou v prachu lehnou..

Ale co kdyby se lidstvo na Zemi udrželo déle, než jiné druhy před námi a déle než statistika káže? Třeba i ti mimozemšťani by byli schopni počkat na naši odpověď. Předpokládejme, že signál skutečně chytnem, porozumíme mu a vyšleme odpověď správným směrem. I když všechno půjde takhle hladce, tak nám stejně zabere milióny let (nebo miliardy, tuhle pasáž jsem přece přeskočil), než se pozdravíme.

Pssst. Otevírám si první pivo pro doplnění nových myšlenek.

Ludwig Wittgenstein byl filosof myslící v minulém století. Řekl, že kdyby lev uměl mluvit anglicky, stejně bychom se s ním nedomluvili. Myšlení lva a jeho vidění světa je natolik rozdílné od našeho, že i za použití stejných výrazových prostředků by debata nikam nevedla.
Civilizovaný člověk nedokáže pochopit myšlení člověka, co nikdy nevytáhl paty z džungle. Radikální křesťan nemůže pochopit jednání radikálního muslima. Obyčejný veselý chlápek nedokáže pochopit myšlení sériového vraha.

Co kdyby tě napadl diverzant nebo imperialistickej hrdlořez?
My už bysme se nějak domluvili, žádnej strach..

Jsme stejný živočišný druh žijící pohromadě tisíce let na stejné planetě a nerozumíme si. Jak si můžeme myslet, že bychom se nějak dohodli s mimozemšťany? Myslím, že by k porozumění nepomohla ani nějvětší pecka jejich Stounů, protože by v ní nejspíš zpívali o nekonečné lavičče prýštící lavinu symptomu o poznání ega tkaného slámou.
Je v tom tolik kdyby, že nemá cenu se tím trápit. Je nejvyšší čas si otevřít další pivo a uvědomit si, že existuje možnost, že ani nebudou umět staročesky.
 


Komentáře

1 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 4. srpna 2017 v 13:51 | Reagovat

Ty jo, mimozemšťané hrající hudbu podobnou Rolling Stones, jistě i zpívajísí staročesky o egu utkaném slámou. To je geniiální myšlenka. :-)
Ale jo, je pravda, že by ti mimozemšťani sem ani chodit neměli, protože oni by byli tak rozdílní, že by vznikala velká nedorozumění a nakonec válka.

2 Eliss Eliss | Web | 4. srpna 2017 v 21:54 | Reagovat

Jiné entity mají určitě rozumný důvod, proč nás zatím nenavštívili :)

3 smartly smartly | Web | 8. srpna 2017 v 1:28 | Reagovat

Wow, ten Witthenstein bol bystrý chlapec. Alebo si dal veľa pív.

A k tomu mimozemskému životu, a našemu obrovskému šťastiu, že Justin Bieber je len jeden... Nedávno som videl akýsi dokument o bunke. Oslintal som si klávesnicu, ale to je v pohode, skôr ma serie, že otec mi vždy vravel, aký som výnimočný, že som vyhral najväčší jackpot vo vesmíre, keď sa práve "moja" spermia presadila v maminom vajíčku. Ale ten dokument zmenil môj život. Už sa necítim tak výnimočný. Nie, keď som videl, aká výnimočná je bunka! Ono som sa totiž dozvedel, že pravdepodobnosť, že na vhodnom mieste vo vhodnom čase za prítomnosti tej správnej biologickej polievky s výskytom tých správnych molekúl a  bielkovín za správnej teploty, tlaku, kynetickej energie, a s požehnaním Najvyššieho je pravdepodobnosť, že z tohto kokteilu vznikne bunka, približne 1:10 na 127. Ja teraz neviem, ako tomuto číslu pochopí niekto, kto s matematikou prichádza do styku iba keď si kupuje hotdog na Českej, ale mal by som asi zdôrazniť, že 10 na 127 je pomerne vysoké číslo aj na kozmické pomery. Summa summárum, aby som bol stručný, mám pocit, že už to, že sa život vyskytol na jednej jedinej planéte v celej histórii vesmíru tohto, minulého aj predminulého, je Jackpot Bingo na tretiu...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama