Listopad 2017

Jak jsem se prokousal

30. listopadu 2017 v 8:45 | Milllhause |  Povídky
Je třetího třetí tři třicet tři odpoledne roku třicet tři; už třicet tři vteřin..TEĎ. Můj život stojí za hovno, když mám čas tohle sledovat. Moje děcka mě nesnáší. Moje žena se mnou nespí, ale zároveň se nechce ani rozvést, protože někde četla, že to ublíží dětem. Nikde se nedočetla, že denní hádky a třískání dveří jim neprospěje stejně tak, ale protože jsem nula a každý mi může bez okolků srát na hlavu, mlčím a denně se těším do práce.

V práci mučím lidi. Každé tři týdny zaučuju novou skupinu. Už to bude jedenáct let, co přednáším stejný materiál. Už celé roky mi nikdo nepoložil novou otázku. Koušu zasmrádlou deku, protože pokud se jí neprokoušu, nic se nezmění a budu prostě jen chlápek, kterému v hubě hnije kus hadru.
Když mi bylo dvacet a někdo mi řekl, že našel práci, kterou bude moct dělat do konce života, klepal jsem si na čelo. Jak někdo může být v pohodě s tím, že odteď navždy se už nic nezmění? Jsem tak sám sobě k smíchu, mé mladší já by mě strčilo do kapsy.

Mám vředy, protože potlačuju hlas, co chce vřeštět. Občas mi bouchne ventil a vypustím to, jenomže to nikdy není tam, kde by bylo třeba. Onehdy jsem začal řvát v tramvaji; vzpomněl jsem si, jak mě před lety předběhli ve frontě na pivo, když jsem byl s děckama v Zoo. Vyběhl jsem z tramvaje a sprintoval. Musel jsem ten vztek vyběhat. Plácnul jsem sebou o zem v parku, co nám ho ještě nestihli vybagrovat, kousek od baráku.

Je mi čtyřicet a už patnáct let jsem nebrečel. Už to neumím. Doma se mnou nemluvili několik dní, když jsem neobrečel pošlého křečka. Prý nemám srdce, jsem studený do sebe zahleděný debil, a proto se už neumím otevřít ani před sebou. Jsem velký srab na to, abych brečel. Mám dokonce strach s někým mluvit. Když se mi někdo svěří s něčím osobním, jakože léta nemluvil s otcem, nevím co na to říct; jen hledím a přikyvuju.

Říkám si, jak z toho ven, ačkoli moc dobře vím jak. Jen se mi do toho nechce. Přitom vím, že jakmile vyjdu na tu pouť, znovu se narodím. A taky vím, že pokud se nikam nepohnu, zůstanu na místě; budu ten chlápek na nádraží s prachama v portmonce, co si nikdy nekoupí lístek. Akorát sedí na lavičce, jí převařený párek vlepený do předvčerejší housky a závidí lidem, co měli větší koule.
Otázka tak je, kolik kroků mě dělí od toho než tomu, co mě předběhne ve frontě, roztřískám hlavu. Kopnout svět do prdele. Spadnout na dno. Být v novinách. Odejít od rodiny a ode všeho. Ukázat, že pro napadnutí davu nemusí být člověk zlosyn; stačí být jen vyždímaná zamnidrákovaná nula.

Pořád vím o cestě zpět. Rozcestí je stále přede mnou, i když každým dnem blíž. Přemýšlím jak z toho ven, zatímco skupuju nože. Přemýšlím, jak se sblížit s vlastní ženou, zatímco sním o jiných. Sním o bytí ve vlastním bytě, zatímco se probouzím v zatuchlé garsonce.
Minulý týden mi jedna z novicek řekla, že se jí líbím. Mohla by být moje dcera. Nevěděl jsem, jestli jí jednu vlepit, nebo mentorsky od sebe odtáhnout a poukázat na to, že mám rodinu; to ostatně už věděla; říkám to každé nové skupině; třeba je pak pro ně těžší mě přečíst.
Taky jsem zvažoval poděkovat někomu, že mi hodil záchranné lano. Měl jsem chuť utéct z práce, cestou domů koupit jutový pytel a do něj naházet všechny sračky co mě drží při zemi včetně sebemrskačských deníků, nožů a shnilých ponožek v rozích bytu.
Nakonec jsme neudělal nic z toho všeho. Jí jsem neodpověděl, načež mě nyní okatě ignoruje. Z bytu jsem nic nevynesl. Jen mám teď další břichabol z promarněné příležitosti být spasen.

Dneska jsem někomu něco daroval, jízdenku. Ta paní lovila v kabelce drobné pro řidiče v autobuse, ale já ji zastavil a dal ji ten můj; stejně jsem už vystupoval. Vnutila mi alespoň pár mincí, které jsem pak nasypal do kelímku prvnímu žebrákovi; ty peníze mi nepatřily.
U mašiny, ze které v práci čerpáme denní příděl kafe, jsem se potkal s novickou. Pozdravili jsme se a já nahlas zadoufal, že jsem ji neurazil. Řekl jsem ji, že se v podobných situacích cítím jako slon v porcelánu už třicet let. Zasmála se. Všechno je tak najednou v pořádku. Dokonce i žena je na mě milejší; myslím, že ji opustil ten chlapík, který se mnou občas stojí ve frontě v pekárně, když jdu do práce na sedmou; nikdy mě nepředběhnul. Možná bych mu měl dát mou sbírku nožů; už je nepotřebuju.

Srovnat si hlavu

1. listopadu 2017 v 12:46 | Milllhause |  Bulharské dny
Narodil jsem se v zemi, která už neexistuje, ale každá další země, ve které jsem žil, pořád existuje a dokonce jsou všechny viditelné z vesmíru. To mi připomíná známý fakt, že pokud si lidé něco přejí při pohledu na padající hvězdu, činí tak hodně pozdě; neuvědomují si v tu chvíli, že ta hvězda je už miliony let mrtvá; stejně jako jejich sny.

"Všechny jsou se zeleninou, sakra!" zařval ten chlápek směrem k regálu v jedné z kauflandovských uliček. Stál vedle mě a oba jsme hledali makrely ve vlastní šťávě. V téhle zemi zpravidla prodávají tři druhy ryb v konzervě; ve vlastní šťávě, v rajčatovém protlaku nebo obložené zeleninou. Já mám rád ty ve vlastní šťávě, ale nemám rád, že je nikde nemají.
Pokud je v Kauflandu dejme tomu vyloženo sto sedmnáct konzerv různých značek a druhů, jen asi pět makrel bude plavat v oleji. Zbylé budou prodchané zeleninou a pokapané rajčaty. Prostě nerozumím té nevyváženosti v nabídce.

Musím ale opravdu rozumět první světové válce? Měl jsem snahu; četl jsem si o ní a taky jsem se díval na dokumenty, protože mě prostě zajímalo, jak se to tehdy semlelo. Svou komplikovaností mi to ale připomíná desetiletou válku z jedné pohádky. Třetí knížectví počkalo, až se první dvě pobijí. Čtvrté knížectví dělalo totéž, páté se přidalo k třetímu, šesté k čtvrtému a sedmé zbrojilo a čekalo, až jak to dopadne.
Z toho, co se o Velké válce dovím, většinu zapomenu, nebo udržím jen střípky a zanedlouho zase nevím nic. Napadlo mě ale - musím opravdu vědět, jak se to tehdy stalo? K čemu mi to vlastně je? Nakonec by mělo stačit, že vím, že první světová válka byla a Německo že skončilo druhé.

V akčních filmech, kde druhý končí zlosyn, mě mrzí jedna věc. Často se v nich arogantní padouch směje spoutanému hrdinovi, který to má jakoby za pár, když v tom se hrdina domákne pistole a zničehonic vpálí padouchovi kuli mezi oči. Padouch padá mrtvý k zemi, a nikdy si tak neuvědomí, že prohrál; nemá čas si to uvědomit. Do poslední vteřiny se cítí jako vítěz a taky tak odchází.
Kdyby ale dostal ránu nejdřív třeba do břicha, nebo do ruky držící bambitku, měl by čas si pomyslet:"Hmm. To asi nakonec nebudu tak chytrej."

Existuje hláška, že prý co je lepší než sex (dva sexy). Sledujíc tuto logiku jsem začal pít dvě capuccinna denně. Vím, že pokud se vydám touto cestou, skončím u pěti šálků a drančícího srdce.
Náš vztah (tedy můj a cappuccina) je ve stavu, kdy se od rána těším, až si ho dopřeju. Pokud si odpoledne uvědomím, že jsem ho ještě neměl, mám radost, protože mě to potěšení z napití teprve čeká. Nedávno jsem ale přišel na to, jak problém dvou denních kafí vyřešit.
"Vím, jak problém dvou kafí vyřešit," svěřil jsem se ženě.
"Jak?" zeptala se. "Budeš prostě dál pít denně dvě kafe?" Ještě než jsem dokončil svou vlastní myšlenku, zamyslel jsem se nad tou její. Mám útrapy nad pitím dvou kafí denně, a tak to vyřeším tím, že je prostě budu dál pít a basta. Přemýšlím, kolik alkoholiků tuhle logiku použilo na cestě ke sebezničení.
"Ne, jen prostě namísto jednoho capuccinna budu pít jedno mochaccino. Tam kafe není."
"Jasně, že je. A čokoláda k tomu."

Všechno je jinak. To je ta jediná pravda, za kterou se honit. Padající hvězda není mrtvá; je to kometa hořící v atmosféře, děje se to teď a je to jedinečné. Stejně tak jako každá jiná země viditelná z vesmíru. Stejně jako makrely ve vlastní šťávě viditelné v jiném regálu a nevšední akční filmy, které nemají rozpočet na velkou reklamu.