Zločin bez zlosyna

15. května 2018 v 12:21 | Milllhause |  Film
Dneska jsem si zapomněl brýle a uvědomil si to, až když jsem stál na zastávce, sledoval příjíždějící autobus a nedokázal přečíst jeho číslo. Ale z toho jsem si nic nedělal, protože každý autobus, co na mou zastávku dorazí, mě doveze do práce. Některé problémy se, Dano, vyřeší samy.

Nedávno jsem přepínal v televizi programy, když na mě vykoukla postarší Dana Scully a její sešlý parťák Mulder. Vyšetřovali v nějakém americkém zapadákově brutální smrt dítěte. Co mě na tom díle nejvíc zaujalo, nebylo to dítě, ale jak často se Dana pletla; až tak, že by z toho mohla mít svetr.

Jenomže Dana chodí oblečená jen v sáčku, nebo v bílém plášti, pokud zrovna pitvá. A že se k těm pitvám tentokrát taky dostala. V tom městečku někdo rituálně zabil dítě. Nejdřív si byla jistá, že vinen je otec (místní policajt), ale brzy se přišlo na to, že to tak není. Tenhle otec-policajt si totiž v policejním archívu vyhledal, že na kraji města žije v tajnosti muž s cejchem pedofila.
Dana tak obrátila a začala Mulderovi vtloukat do hlavy, že teď už je to přece jasné, že policajtovo dítě určitě zabil on. Během přihlížení veřejnému lynči a exekuci, Mulder kroutil hlavou, protože se mu něco nezdálo a Dana kroutila hlavou, že jí Mulder nevěří.

Zanedlouho po lynči ale umřelo další dítě a Dana tak opět musela obrátit, tentokrát už ale radši nemluvila o nikom konkrétním; byla si však jistá, že to je člověk. Člověk, který v tom skutečně měl prsty, byla žena z městečka, která byla matkou druhého zabitého dítěte a která chtěla přivolat prokletí na hlavu svého muže a jeho milenky (matky prvního dítěte). Použila k tomu domácí okultní příručku, ale zřejmě něco popletla.
Mulderovo tušení se tak ukázalo jako správné; ta žena totiž namísto prokletí přivolala do městečka ďábla. Ani jí se nakonec trest nevyhnul, protože vzplála jako pochodeň a tím tak uzavřela celý případ.

Nevím, jestli Gillian Anderson nenaštvala scénáristu, nebo postava Dany byla taková vždy; naprosto sebejistá ve vlastním sebeklamu. Já, když si zapomenu brýle, nevidím na autobusy ani na čísla v počítači a celý den shrbený pracuji pomalu. Nevím, co si před cestou do amerického zapadákova zapomněla Dana.

Kdo byl v tom díle vlastně zlý? Démon určitě ne, ten se jen řídil heslem you gotta do what you gotta do. Otec-policajt? Tomu někdo zabil dítě; nebyl zlý, jen zkratoval. Agent s objektivním myšlením by ho měl v takové chvíli korigovat. Pedofil? Ten v tomto díle nikomu neublížil (a dle informací z archívu, ani nikomu předtím). A milenecký pár a žena s příručkou všichni jednali jen jako lidi.
Dokonce i ve světě, kde jsou zabity dvě děti, se těžko hledá zlosyn. Jen je třeba se na to dívat chladně a pokud třeba, s brýlemi a bez Dany.
 


Komentáře

1 padesatka padesatka | E-mail | Web | 15. května 2018 v 12:39 | Reagovat

Pobavila jsem se náramně, myslím, že u filmu by to tak nebylo...:D

2 Zlozana Zlozana | Web | 15. května 2018 v 12:49 | Reagovat

Danu sice vůbec neznám, ale na tohle se budu muset asi podívat - článek mě tak pobavil, že si ho prostě potřebuju doplnit i onou zfilmovanou verzí!

3 smartly smartly | 16. května 2018 v 20:17 | Reagovat

Na Aktoch X som vyrástol, rovnako ako na Krajních mezích. To boli tie krásne časy, keď sme ešte telku hltali, aj s reklamami.

Nedávno som dočítal Smrt je mým řemeslem od R. Merleho a presne nad týmto som sa zamýšľal. Keď Poliaci vešali človeka, ktorý zavraždil 2,5 milióna ľudí, hľadali v ňom stelesnenie diabla. To muselo byť sklamania, keď zistili, že v miestnosti žiadny diabol nie je. Iba malý človiečik, ktorému chýba jedno kolečko. Takých bolo, je a bude.

4 Meduňka Meduňka | Web | 20. května 2018 v 8:09 | Reagovat

Zařazuji do výběru nejlepších článků na tema-tydne.blog.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama