Ermentrund

20. května 2019 v 12:26 | Milllhause |  Bulharské dny
Nejsem blbej zajíc! Ema lehce bouchla do stolu sevřenou pěstičkou a my ztichli. A ticho jsme byli ještě chvíli, zatímco už zase v klidu přežvykovala večeři, než nám došlo, že cituje z filmu, který tehdy denně sledovala; Zootropolis byl na podzim Emin favorit číslo jedna.
Podzim ale minul a teď máme Jaro. Sledujeme Lvího krále, aneb Hamleta pro děti. Chodíme proto často na klouzačky, kde se Ema před skluzem otočí na břicho, rukama se chytne kraje a zakřičí Pomoc Skare! Já ji chytnu za ruce a dramaticky pronesu - ať žije král! Hned na to ji pustím a ona dramaticky ječí, dokud nevjede do písku. Když tu scénu sehrála doma, klouzačku vyměnila za gauč a skočila Magi na ruku; nalomila ji v lokti a osvobodila Magi na tři týdny z tělocviku.

Nedávno během cesty domů z plavání vešla do sálu na trénink Aikida. Odmítla odejít, protože "to chci zkusit!" Hlavní Sensej tak měl hned novou žačku, která se od něj neodtrhla a už na první lekci se naučila, jak se elegantně vytrhnout sevření ruky a jak švihnout (dřevěným) mečem. Ani mě ta důvěra ve vlastní svéprávnost nepřekvapila.
V září jsme ji ve školce zapsali na latino a národní tance. Když jsem šel platit první měsíc, naúčtovali mi i jógu. "Tu jsme neobjednali," říkám. "Jo, Ema tam začala chodit sama, jenže ji to po dvou lekcích přestalo bavit." Doma se s tím nepochlubila. Jestli to takhle půjde dál, tak jednou po příchodu z práce najdu ve schránce dopis z Etiopie, a bude to od Emy, která se rozhodla, že tam odjede farmařit. Prostě se pro to rozhodne.

Včera jsem jí oznámil, že pojedeme na výlet na Moravu. Docela se zaradovala, ale hned na to řekla"No hlavně, aby tě po cestě nezabili." - "Kdo?" - "Lidi.."
Pár měsíců zpátky jsem pustil televizi, kde hrála repríza Blade Runnera; Harrison Ford zrovna visel ze střechy. "Co je? Kdo umře?" zeptala se nevinně a sledovala konečky Harrisonových prstů svírající okap. Smrt ji podle všeho zajímá a možná tomu pomohl i ten Lví král. Nevidím na tom nic špatného; tedy aby dítě vědělo, že ta možnost tady je. Nestane se, aby vždy aspoň pár hraček nepadlo v boji, zatímco si hrajeme. "A co tygr? Ten si už nehraje?" ptám se a ukazuju prstem na plyšáka hozeného pod postel. "Ne, on umřel a je v pekle," vysvětluje mi bez mrknutí oka; ani se nad tím nepozastavuje. Jen mě se vždycky na chvíli zastaví srdce. Chudák tygr.

Má dny, kdy toho má po krk a netoleruje kompromis. Nejdříve se mi zkouší nadiktovat odpověď ("Koupíš mi tu hračku? Hmm? Řekni jo."), případně nabídne svůj další oblíbený argument ("Tati, já tu hračku nemám.."). To pak někdy nejsme kamarádi, dokud zase neuzavřeme mír. Emě mezitím nezbyde než dát na odiv nespokojenost. Dělá to zkřížením rukou na prsou, ale dost dlouho to neuměla. Ruce tak jen jako upír překřížila a řekla si o pomoc. Já, v tu chvíli nepřítel číslo jedna, jsem ji pomohl ruce správně zaplíst, aby konečně mohla pronést mocné humpf a odkráčet z místnosti.

Plete si slova salám a máslo, večer a včera, ráno a zítra. Má ráda argument Mám jen dvě ruce, jenomže to plete a říká Nemám dvě ruce! V určitých momentech nestrpí improvizaci a vše se musí odvíjet dle zaběhnuté rutiny. Zatímco ráno předstírá, že spí (a já, že jí věřím), jí oblékám a pak ji spolu s plyšovým Haf Hafem přenesu do koupelny, kde si umyje zuby.
Večer pak před pohádkou musím s ukazovákem na rtech dělat, že přemýšlím, jakou pohádku říct. Pak říct Dobře, tak dneska tuhle. Pokud to neřeknu, zastaví mě a musím jet od začátku. Dokud vyprávím, nesmím ji obejmout. Až jakmile 'zazvoní zvonec', tak pronese Guš! a já mám povoleno nařízeno přehodit přes ni ruku, a počkat, dokud neusne.
Takhle se naše Ermentrund momentálně sžívá se světem.
 


Komentáře

1 Au Au | Web | 20. května 2019 v 13:03 | Reagovat

Haha, malá má svou hlavu :-D To se doma nenudíte.

2 Padesátka Padesátka | E-mail | Web | 21. května 2019 v 21:03 | Reagovat

Tati, já tu hračku nemám...je naprosto dokonalý argument...:D
Ta holka Ti dá ještě zabrat...:D

3 chiméra chiméra | 19. července 2019 v 22:46 | Reagovat

Slečna je úžasná 😍😍Má vládnu hlavu tá sa v živote nestratí .

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama